PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla Warmii i Mazur mały ruch graniczny z Rosją jest ważny

  • bad/PAP    4 sierpnia 2016 - 18:17
Dla Warmii i Mazur mały ruch graniczny z Rosją jest ważny
Mały ruch graniczny z Rosją jest bardzo ważny dla Warmii i Mazur. (fot: pslsamorzad.blog.pl)

• Dla rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur, mały ruch graniczny z Rosją jest bardzo ważny - uważa marszałek województwa Gustaw Brzezin.
• W liście skierowanym w czwartek do ministra SWiA, pyta on o możliwości jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją.
W związku ze szczytem NATO i ŚDM Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca br. przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców stref przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Od środy przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

"Pytam w liście skierowanym do ministra Błaszczaka o to, jakie są możliwości jak najszybszego uruchomienia małego ruchu granicznego, bo dla nas ma on duże znaczenie turystyczne, gospodarcze, samorządowe i kulturowe. Praktycznie wiele dziedzin życia gospodarczego w pasie przygranicznym było ukierunkowane pod kątem małego ruchu granicznego. Wiadomo, gdzie są ludzie, tam są pieniądze. Chcielibyśmy by ten ruch dalej funkcjonował" - podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP marszałek Brzezin.

Czytaj też: Warmia i Mazury: Mieszkańcy wybrali Kanon kulturowy regionu

Podkreślił, że w ciągu ostatnich lat mały ruch graniczny się przyjął, bo w ciągu doby granicę z Polską przekraczało nawet kilka tysięcy turystów z Kaliningradu, wydając "niemałe pieniądze w sklepach w regionie".

Dodał, że dalsze utrzymywanie zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją pogorszy sytuację gospodarczą regionu Warmii i Mazur.

"Mamy dobrze rozwijające się lotnisko w Szymanach, w 2018 r. odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji w tym także w Kaliningradzie, mówiło się, że można tutaj stworzyć hotelowo-gastronomiczną bazę dla gości z całej Europy. Na pewno blokowanie ruchu granicznego nie sprzyja perspektywom rozwoju gospodarczego, handlowego i turystycznego" - zaznaczył marszałek Brzezin.

Dodał, że zawieszenie MRG z Rosją negatywnie wpłynie na funkcjonowanie małych firm w przygranicznych powiatach.

"Praktycznie wiele małych firm czy osób fizycznych poprzez ruch graniczny układało sobie możliwość co miesięcznego funkcjonowania. Nie wspomnę o dobrych relacjach o charakterze współpracy samorządowej, która może się przełożyć na wykorzystanie środków unijnych z transgranicznych programów jakim jest np. Program Polska-Rosja. Ta współpraca musi występować, żeby można było ze środków unijnych korzystać we wspólnych projektach" - ocenił marszałek.

O utrzymujących się przyczynach związanych z bezpieczeństwem, dla których zawieszono mały ruch graniczny z Rosją, mówił w środę w Szczytnie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Nie sprecyzował, o jakiego rodzaju zagrożenia chodzi. Pozostał przy stwierdzeniu, że troska o szeroko rozumiane bezpieczeństwo Polski "musiała podyktować taką decyzję".

Zieliński przypomniał, że polsko-rosyjska umowa międzyrządowa o małym ruchu granicznym nie zawierała wymogu określenia terminu, na jaki któraś ze stron zawiesza jej stosowanie. W odpowiedzi na decyzję polskich władz również Rosja w lipcu zawiesiła mały ruch w obwodzie kaliningradzkim.

Jak ocenił w środę Zieliński, nie sposób przewidzieć, kiedy będzie możliwe przywrócenie przez Polskę małego ruchu granicznego z tym krajem. Jak mówił, będzie to możliwe dopiero wówczas, kiedy ustaną przyczyny zawieszenia umowy. "Jeżeli będziemy pewni, że jest bezpiecznie, to do tego tematu wrócimy" - zapewnił.

Do czasu zawieszenia umowy mały ruch graniczny między Polską i Rosją był możliwy od lipca 2012 r. i obejmował cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ułatwiał mieszkańcom tych terenów regularne przekraczanie wspólnej granicy. Rosjanie przyjeżdżali do Polski na zakupy (spożywcze, po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrywali się w Rosji w tańsze paliwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.