PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą

  • PAP    3 sierpnia 2011 - 10:06

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa – cykl spotkań i imprez kulturalnych w przygranicznych miejscowościach Polski i Ukrainy – rozpoczną się w czwartek na Lubelszczyźnie.
Po raz pierwszy w tym roku zostaną rozszerzone też na Podkarpacie. Przez kolejne trzy weekendy sierpnia Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa odbywać się będą w Zbereżu na Lubelszczyźnie i w ukraińskich Adamczukach koło Włodawy; Kryłowie i Krecziwie pod Hrubieszowem oraz Korczminie i Stajiwkach niedaleko Tomaszowa Lubelskiego.

Na pierwszy weekend września polsko-ukraińskie spotkanie zaplanowano w Niżankowicach i Malhowicach pod Przemyślem na Podkarpaciu.

Dni Dobrosąsiedztwa organizowane są w tym roku już po raz ósmy. Przez pierwsze trzy lata odbywały się tylko w jednym miejscu – Korczminie, potem stopniowo także w innych miejscowościach. Inicjator i organizator Dni, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza ks. Stefan Batruch uważa, że przez te lata lokalne społeczności i władze po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy przebiegającej przez Lubelszczyznę lepiej się poznały, zbliżyły do siebie, zaczęły współpracować.

„Udało się pokonać przekonanie, że miejscowe społeczności nic nie mogą zrobić dla uczynienia tej granicy przyjaznej; okazało się, że można ludzi zbliżyć dzięki ich własnej aktywności. Ta aktywność rośnie, podpisywane są porozumienia między lokalnymi władzami po obu stronach granicy, podejmowane są wspólne projekty dotyczące infrastruktury, budowy dróg do granicy” – powiedział ks. Batruch.

„Przejścia graniczne to nie muszą być wielkie terminale dla TIR-ów; potrzebne są też małe przejścia, turystyczne. Tu ich brakuje, a prace nad ich tworzeniem będą spowolnione bez współpracy lokalnych społeczności, bez tworzenia precedensów. To zrozumienie już jest, widać zapotrzebowanie na spotkania z ludźmi z drugiej strony granicy, stąd wynika rozszerzenie Dni Dobrosąsiedztwa na Podkarpacie” – wyjaśnił ks. Batruch.

Od czwartku do niedzieli Zbereże po polskiej stronie i Adamczuki po ukraińskiej połączy most pontonowy, po którym będzie można przekraczać graniczny Bug. W kilku okolicznych miejscowościach będą odbywać się spotkania, festyny, zawody sportowe. W Zbereżu zaplanowano m.in. Jarmark Nadbużański, a w Adamczukach – festyn kulturalno-rekreacyjny z występami zespołów ludowych.

W Woli Uhruskiej odbędzie się turniej piłkarski z udziałem drużyn służb granicznych Polski, Ukrainy i Białorusi; tam też przedstawiciele lokalnych władz spotkają się na międzynarodowej konferencji pod hasłem „Nasze Polesie, nasz Bug”. Przygotowano spływ kajakowy Bugiem i rajd rowerowy ze Zbereża nad ukraińskie jezioro Świtaź.

Podobny program będą miały Dni Dobrosąsiedztwa w Kryłowie i Krecziwie oraz Korczminie i Stajiwce. Na granicy w Horodyszczu niedaleko Hrubieszowa będzie można oglądać land-art – monumentalny obraz ryby utworzony przez lubelskiego artystę Jarosława Koziarę poprzez zasianie różnych roślin.

Program Dni Dobrosąsiedztwa w Niżankowicach na Podkarpaciu i w ukraińskich Malhowicach, 3 i 4 września, przewiduje m.in. prezentację miast-gospodarzy Euro 2012. Swój dorobek przedstawią organizacje kulturalne z obu stron granicy. Młodzież przekroczy symboliczną bramę na granicy. Odbędą się pokazy balonowe, przegląd teatrów ulicznych, na wspólnym koncercie wystąpią Paweł Kukiz i ukraiński zespół Skriabin
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • TEMAT, 2011-08-05 10:15:21

    Ciekawe jak długo będzie to dobre sąsiedztwo?
  • Włodawiak, 2011-08-04 17:32:10

    Matole niedouczony Zbereże nie leży na lubelszczyznie. Wpierw ją znajdż i pokaż na mapie.