PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Dobrosąsiedztwa w Korczminie

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 16:13
Dni Dobrosąsiedztwa w Korczminie

Uroczystości religijne oraz jarmark i występy artystyczne wypełnią w niedzielę program kolejnej edycji przygranicznych Dni Dobrosąsiedztwa w Korczminie (Lubelskie) i Stajiwce po stronie ukraińskiej.
Spotkania lokalnych społeczności z obu stron polsko-ukraińskiej granicy, w miejscowościach gdzie nie ma przejść granicznych, organizuje od 2004 r. Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Mają one na celu zbliżenie do siebie Polaków i Ukraińców.

"Niedzielne spotkanie będzie miało bardziej religijny charakter, z procesją spod cerkwi w Korczminie do cudownego źródła w Stajiwce" - powiedział prezes fundacji ks. Stefan Batruch.

Zaplanowano też spotkanie przedstawicieli lokalnych władz, będzie jarmark z wyrobami ukraińskich rękodzielników, występy polskich i ukraińskich zespołów folklorystycznych oraz degustacje regionalnych potraw. Służby graniczne Polski i Ukrainy zorganizują prowizoryczne odprawy dla uczestników uroczystości.

Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek, na terenie której położony jest Korczmin, powiedział PAP, że coroczne spotkania gromadzą po kilkaset osób. "Wspólne modlitwy z Ukraińcami i bezpośrednie rozmowy sprawiają, że granica już mniej nas dzieli. Na te spotkania przyjeżdżają nie tylko miejscowi, ale też ludzie z różnych stron Polski, którzy mają tu swoje korzenie" - zaznaczył Kłębek.

W Korczminie znajduje się jedna z najstarszych drewnianych cerkwi na Lubelszczyźnie, zbudowana w XVI w. Do 1947 r. służyła grekokatolikom, potem, po wysiedleniu ludności ukraińskiej, była kaplicą filialną parafii katolickiej w Machnówku, a w połowie lat 50. została opuszczona i popadła w ruinę. W 2002 r. cerkiew przejęta została przez parafię grecko-katolicką w Lublinie, która dokończyła remont rozpoczęty w latach 90.

W pobliżu Korczmina znajduje się źródełko, uważane przez miejscowych za cudowne, nad którym według ustnych przekazów w XIX w. miała ukazać się Matka Boska. Okoliczni mieszkańcy pielgrzymowali tu do 1951 r. kiedy to, po zmianie przebiegu granicy, źródełko znalazło się w strefie przygranicznej po stronie ukraińskiej. W 2004 r. dzięki inicjatywie Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza po raz pierwszy po wojnie otwarto w tym miejscu granicę i do cudownego źródełka wspólnie pielgrzymowali Polacy i Ukraińcy.

Od tego czasu fundacja organizuje corocznie w Korczminie Dni Dobrosąsiedztwa, które stopniowo rozszerzone zostały na inne przygraniczne miejscowości w województwach lubelskim i podkarpackim. W tym roku odbyły się one już w miejscowościach Kryłów oraz Zbereże na Lubelszczyźnie, a zaplanowane są jeszcze 8 i 9 września w Malhowicach na Podkarpaciu i w ukraińskich Niżankowicach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.