Dni Otwarte w krakowskich muzeach

22 instytucje i ich filie wezmą udział w organizowanym w niedzielę Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki.
Dni Otwarte w krakowskich muzeach
"Muzeum jest jak góra lodowa, ponieważ widać tylko pewną część jego działalności. Dzień Otwartych Drzwi to szansa na poznanie pracy muzealników" - mówiła we wtorek wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbędzie się po raz ósmy. W zeszłym roku z tej możliwości bezpłatnego zwiedzania skorzystało ponad 30 tys. osób. Organizatorzy mają nadzieję, że także w tym roku będzie to podobna liczba.

"Zależy nam na tym, by był to dzień, w którym można spokojnie, z dziećmi, rodzinnie wybrać się do muzeum, zobaczyć i docenić to, co mamy w muzeach i wielokrotnie później do nich zaglądać" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Udział w części warsztatów oraz prezentacji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji. Ograniczona liczba miejsc będzie m.in. w wybranych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i w Zamku Królewskim na Wawelu. Wcześniejszej rezerwacji wymagają także zwiedzanie Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce oraz pracowni digitalizacyjnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i remontowanego oddziału tego muzeum - Pałacyku Czapskich.

Jak podkreślił przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich prof. Stanisław Waltoś, warto tego dnia zdecydować się na zwiedzanie, bo każda z placówek przygotowała atrakcje.

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będzie prezentowało swoje zbiory od pierwszych nabytków po dzieła pochodzące z ostatnich lat. W Muzeum Archidiecezjalnym po raz pierwszy udostępniona zostanie sala poświęcona Fryderykowi Pautschowi - artyście malarzowi, rektorowi krakowskiej ASP.

W Muzeum Historii Fotografii będzie można zobaczyć banaskop, czyli cyfrowy fotoplastikon i posłuchać rad konserwatorów. Muzeum Historyczne zaprasza m.in. do zwiedzania zaplecza technicznego podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym i do pozostałych swoich oddziałów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE