PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Otwarte w krakowskich muzeach

  • PAP    13 listopada 2012 - 17:44
Dni Otwarte w krakowskich muzeach

22 instytucje i ich filie wezmą udział w organizowanym w niedzielę Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki.
"Muzeum jest jak góra lodowa, ponieważ widać tylko pewną część jego działalności. Dzień Otwartych Drzwi to szansa na poznanie pracy muzealników" - mówiła we wtorek wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbędzie się po raz ósmy. W zeszłym roku z tej możliwości bezpłatnego zwiedzania skorzystało ponad 30 tys. osób. Organizatorzy mają nadzieję, że także w tym roku będzie to podobna liczba.

"Zależy nam na tym, by był to dzień, w którym można spokojnie, z dziećmi, rodzinnie wybrać się do muzeum, zobaczyć i docenić to, co mamy w muzeach i wielokrotnie później do nich zaglądać" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Udział w części warsztatów oraz prezentacji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji. Ograniczona liczba miejsc będzie m.in. w wybranych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i w Zamku Królewskim na Wawelu. Wcześniejszej rezerwacji wymagają także zwiedzanie Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce oraz pracowni digitalizacyjnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i remontowanego oddziału tego muzeum - Pałacyku Czapskich.

Jak podkreślił przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich prof. Stanisław Waltoś, warto tego dnia zdecydować się na zwiedzanie, bo każda z placówek przygotowała atrakcje.

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będzie prezentowało swoje zbiory od pierwszych nabytków po dzieła pochodzące z ostatnich lat. W Muzeum Archidiecezjalnym po raz pierwszy udostępniona zostanie sala poświęcona Fryderykowi Pautschowi - artyście malarzowi, rektorowi krakowskiej ASP.

W Muzeum Historii Fotografii będzie można zobaczyć banaskop, czyli cyfrowy fotoplastikon i posłuchać rad konserwatorów. Muzeum Historyczne zaprasza m.in. do zwiedzania zaplecza technicznego podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym i do pozostałych swoich oddziałów.

<!-- pagebreak //-->

Na warsztatach w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będzie można wymienić się pamiątkami z wakacji. W Muzeum Narodowym poza wystawami warto wybrać się do pracowni digitalizacji zbiorów oraz do remontowanego Pałacyku Czapskiego, gdzie powstaje Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.

Muzeum UJ - Collegium Maius otworzy dla zwiedzających niedostępny na co dzień dziedziniec "Huta", a w Muzeum Zoologicznym UJ będzie można obejrzeć m.in. pierwszy polski hełm dla nurków skonstruowany przez prof. Romana Wojtusiaka.

Oprócz wspomnianych placówek w wydarzeniu udział wezmą także: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum AK, Muzeum Farmacji, Muzeum Geologiczne ING PAN, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Zamek Królewski na Wawelu, Ogród Botaniczny, Cricoteka, Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Dzień Otwartych Drzwi organizuje Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Pełen wykaz wydarzeń jest dostępny na stronie www.krakow.pl. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.