PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków: Zabytki otwarte dla turystów

  • PAP/AT    25 czerwca 2016 - 12:30
Dni Otwarte Żuławskich Zabytków: Zabytki otwarte dla turystów

W akcję, która organizowana jest na Żuławach od kilku lat, w tym roku włączyli się gospodarze ponad 30 zabytkowych obiektów (fot.muzeumzulawskie.mierzeja.pl)

Kościoły, domy podcieniowe, wiatraki, dawne przepompownie – te m.in. obiekty będzie można odwiedzić w weekend w ramach Dni Otwartych Żuławskich Zabytków. W wielu miejscach na gości – oprócz opowieści gospodarzy, czekać będą koncerty czy degustacje lokalnych potraw.
W akcję, która organizowana jest na Żuławach od kilku lat, w tym roku włączyli się gospodarze ponad 30 zabytkowych obiektów. Często są to prywatne domy czy podobne obiekty, których właściciele postanowili zaprosić do siebie turystów, by przybliżyć im historię Żuław i ich zabytków.

"W tym roku mamy osiem nowych miejsc, które można będzie odwiedzić w ramach akcji po raz pierwszy. Z kolei wielu gospodarzy miejsc, które już wcześniej były udostępniane, przygotowało zupełnie nowe atrakcje. Generalnie w organizację dni otwartych włącza się coraz więcej młodych ludzi proponujących nowe, świeże sposoby promowania żuławskich zabytków. Coraz chętniej pomagają też w ich organizacji lokalne społeczności, co jest dla nas bardzo cenne, bo zależy nam na integrowaniu mieszkańców regionu" - powiedział wiceprezes Klubu Nowodworskiego Łukasz Kępski.

Chętni do udziału w Dniach Otwartych Żuławskich Zabytków będą mogli w weekend odwiedzić m.in. wiele na co dzień niedostępnych kościołów, w tym poewangelicki kościół pw. św. Katarzyny w Borętach, dawny kościół mennonicki w Markusach czy dawny zbór menonitów w Elblągu.

W dni otwarte włączyli się też gospodarze najstarszych żuławskich świątyń - zbudowanych w XIV wieku kościołów: św. Jerzego w Jezierniku, pw. Matki Bożej Różańcowej w Koźlinach czy pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole.

Na gości czekają także wiatrak przemiałowy typu koźlak w Drewnicy, wiatrak przemiałowy typu holender w Palczewie, dawna wozownia w Miłoradzu czy ostatnia zachowana na Żuławach przepompownia parowa w Różanach.

Udostępnione zostaną również domy podcieniowe w Marynowach, Orłowie, Trutnowach oraz Żelichowie. W Oleśnie na gości czeka "Stodolarnia", czyli muzeum urządzone w stodole, a w Mokrym Dworze - skansen maszyn rolniczych.

W jednej z największych miejscowości na Żuławach - Nowym Dworze Gdańskim, odwiedzić będzie można Muzeum Żuławskie działające w dawnej mleczarni oraz Żuławski Ośrodek Kultury. Z tej miejscowości wyruszą też w weekend kursy Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która kolejką wąskotorową dowiezie pasażerów na Mierzeję Wiślaną. Po drodze odbędą się pokazy otwierania mostu obrotowego w Rybinie.

W Borętach - obok zwiedzania kościoła, na gości czekać też będzie spotkanie w zabytkowej świetlicy, gdzie panie z Boręckiego Koła Gospodyń Wiejskich zaoferują poczęstunek. W przystani żeglarskiej w Błotniku można będzie wziąć udział w mszy świętej na wodzie, a także koncertach oraz wiciu i puszczaniu na wodę wianków. W Ostaszewie - po zwiedzaniu izby tradycji działającej w dawnej szkole, goście będą mogli liczyć na piknik i poczęstunek, a w miejscowości Trutnowy - na jarmark i degustację żuławskich potraw oraz wypieków.

Organizatorami Dni Otwartych Żuławskich Zabytków są Klub Nowodworski - Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego i Żuławski Park Historyczny.

Pełen wykaz miejsc, które będą dostępne w ramach Dni Otwartych Żuławskich Zabytków i szczegóły dotyczące zwiedzania znaleźć można na stronie internetowej Żuławskiego Parku Historycznego - www.zph.org.pl.

Położone w delcie Wisły Żuławy zajmują obszar ponad 2,1 tys. km kw., z czego ponad 450 km to tereny depresyjne. Te najżyźniejsze w Polsce ziemie wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby rolnictwa.

Intensywne zagospodarowywanie Żuław rozpoczęło się w XVI w., kiedy to pojawili się tutaj pochodzący z Niderlandów mennonici - członkowie anabaptystycznego ruchu religijnego zachowującego surowe obyczaje i zasady życia. Na Żuławy przybyli, uciekając z rodzinnych stron przed prześladowaniami. Budując system kanałów odwadniających, osuszali podmokłe grunty i zagospodarowywali je. Po drugiej wojnie światowej mennonici, tak jak wszyscy mieszkańcy Żuław, zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem. Ich miejsce zajęła ludność napływowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.