PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni pamięci Pawiaka w Warszawie

  • PAP/AT    6 października 2016 - 06:29
Dni pamięci Pawiaka w Warszawie
Podczas okupacji niemieckiej przez więzienie Pawiak przeszło ok. 100 tys. ludzi; ok. 37 tys. zamordowano, a ok. 60 tys. wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych (fot.muzeum-niepodleglosci.pl)

• Cykl prezentacji historyczno-edukacyjnych, pokazujących okupacyjną historię "niemieckiej dzielnicy" w Warszawie oraz dzieje aresztu śledczego i katowni gestapo w al. Szucha 25 - znalazł się w programie obchodów Dni pamięci Pawiaka.
• Wydarzenia odbywać się będą do 8 października.
Wydarzenia odbywać się będą do 8 października w Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela. Tegoroczne obchody Dni pamięci Pawiaka łączą się z 50. rocznicą powstania Muzeum Pawiak.

W czwartek (6 października) w ramach obchodów będzie można posłuchać referatu dr Zbigniewa Osińskiego z Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Lekarze z Pawiaka w powstaniu warszawskim". Publiczność będzie miała też okazję obejrzenia spektaklu "Różaniec z Gusen", który wyreżyserowała Maria Reif na podstawie książki Stanisława Zalewskiego pt. "Wydarzenia i Znaki Czasu z lat 1939-1945".

Jednym z najważniejszych wydarzeń imprezy będzie cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945. Cykl prezentacji pokazuje okupacyjną historię "niemieckiej dzielnicy" w Warszawie oraz dzieje aresztu śledczego i katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego czy budki wartowniczej. Prezentacje odbywać się będą pod hasłem "A najtrudniej cierpieć...".

W piątek (7 października) uczestnicy obchodów wysłuchają referatów "Konspiratorzy Akcji N więźniowie Pawiaka na wybranych przykładach" Juliana Borkowskiego z Muzeum Warszawy, a także "Za Warszawę - mieszkańcy stolicy w więzieniach gestapo w Krakowie", który wygłosi Grzegorz Jeżowski ("Ulica Pomorska", oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).

Impreza zakończy się w sobotę. W Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się koncert "Oto jest chwila bez IMIENIA", dedykowany bohaterom Pawiaka.

Podczas okupacji niemieckiej przez więzienie Pawiak przeszło ok. 100 tys. ludzi; ok. 37 tys. zamordowano, a ok. 60 tys. wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych, w których znaczna część straciła życie.

W 1944 r. Niemcy wysadzili mury więzienia. Muzeum Więzienia Pawiak powstało w 1965 r. przy udziale byłych więźniów. Budynek muzealny wzniesiono według projektów Romualda Gutta i Mieczysława Mołdawy, na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat. Podczas budowy wykorzystano większość znalezionych elementów oryginalnej budowli oraz zabezpieczono wydobyte z ruin dokumenty, elementy wyposażenia i przedmioty używane przez więźniów.

Szczegóły obchodów Dni pamięci Pawiaka dostępne są na stronie www.muzeum-niepodleglosci.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.