PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Seniora na Dolnym Śląsku

  • wer/www.wroclaw.pl    20 września 2011 - 18:21
Dni Seniora na Dolnym Śląsku

Na przełomie września i października nikt, kto chce być aktywny po sześćdziesiątce, nie będzie się nudzić, bo od 30 września we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku na seniorów czeka wiele atrakcji: od występów, przez zniżki w muzeach, aż po zawody sportowe, działkowe „dożynki” i targi w „Renomie”.
Władze miasta i regionu, mnóstwo organizacji, instytucji i firm wspólnie pracują nad tym, aby seniorzy mogli obchodzić swoje święto naprawdę szumnie.

Senioralia rozpoczną się z prawdziwą pompą: w piątek, 30 września, o godz. 10.00 seniorzy przemaszerują z fontanny przy Katedrze św. Marii Magdaleny do sceny przy pl. Gołębim. Podobnie jak w zeszłym roku, seniorzy zabiorą ze sobą kolorowe kapelusze. Każdy może dołączyć do tego radosnego orszaku. Pierwsi, którzy zjawią się przy fontannie, otrzymają pamiątkowe parasole.

Na scenie seniorzy otrzymają klucze do bram miasta. Będą też pokazy, występy i rozstrzygnięcie konkursu na parę małżeńską z najdłuższym stażem - "Najdłużej razem".

Tego dnia przedstawiciele klubów seniorów spotkają się na piątym już Forum Liderów Klubów Seniora.

Czytaj też: Seniorzy ożywiają miasta

Z kolei najważniejszym punktem sobotniego programu są Targi Senioralne. 1 października od godz. 9.00 w Domu Handlowym „Renoma" firmy i organizacje zaprezentują swoją ofertę dla osób starszych. Ci z kolei będą mogli pochwalić się swoją aktywnością - czekają nas m. in. wystawy robótek ręcznych, malarstwa czy rzeźby. Każdy, kto chciałby poznać ofertę klubów seniora czy uniwersytetów trzeciego wieku, ma do tego doskonałą okazję.

Miłośników prac w ogródku i na działce na pewno zainteresują "Dożynki działkowe". Odbędą się one również w sobotę, ale od godz. 16.00, w Domu Kultury „Kolejarz" na Dworcu Świebodzkim. Oprócz loterii fantowej, szykuje się tam wystawa działkowych plonów - owoców, warzyw, kwiatów i ziół; konkursy i zabawa taneczna. Wstęp na dożynki jest bezpłatny, ale żeby wziąć udział w zabawie tanecznej, należy wykupić zaproszenie.

Senioralia nie kończą się we Wrocławiu. Duszniki-Zdrój, Oleśnica, Karpacz czy Galowice - seniorzy będą świętować na całym Dolnym Śląsku. Pełne informacje o wszystkich wydarzeniach, które wchodzą w skład Dni Seniora, można uzyskać w CIRS - Wrocławskim Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6.

Inne, ciekawe wydarzenia, to np. bieg „Energetyka" (jeszcze przed Senioraliami - 24 września), warsztaty, wykłady i pokazy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Bibliotece Dolnośląskiej, Muzeum Narodowym, a także pierwsze ogólnopolskie spotkanie rad seniorów. W zeszłym roku Wrocławska Rada ds. Seniorów gościła Radę z Poznania.

W tym roku, 17 października, spotkają się przedstawiciele kilkunastu Rad. Będą dyskutować o tym, jak zachęcać władze miast i regionów do bardziej „prosenioralnej" polityki.

W tym roku honorowym patronatem objęli „Senioralna": prezydent Wrocławia (zabierz głos/oceń prezydenta), marszałek województwa dolnośląskiego (oceń działania marszałka) i wojewoda dolnośląski, a także włodarze Oleśnicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.