PARTNER PORTALU
 • BGK

Do ataku, takiego jak w Londynie czy Paryżu, dojdzie także w Polsce

 • Bartosz Dyląg    19 czerwca 2017 - 07:08
Do ataku, takiego jak w Londynie czy Paryżu, dojdzie także w Polsce
Samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych w pobliżu meczetu w Londynie. Jest wielu rannych. Jedna osoba zginęła. Według świadków w aucie były się trzy osoby, jedna została aresztowana, a dwóm udało się zbiec z miejsca zdarzenia (fot.: Twitter, Joshua Berlinger)

Wcześniej czy później w Polsce dojdzie do poważnego zamachu terrorystycznego lub do jego próby – podkreśla ekspert w sprawach terroryzmu, prezes City Security Beniamin Krasicki. Jego zdaniem samorządowcy mają zbyt niską świadomość zagrożeń terrorystycznych.
• Dlatego – jego zdaniem – przygotowanie w tym zakresie powinno być priorytetem dla samorządowców. A jest ono nierównomierne.

• Beniamin Krasicki w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl mówi także o doświadczeniach samorządowców w innych krajach.

--------------

W nocy właśnie doszło do kolejnego ataku w Londynie, tym razem samochód wjechał w ludzi przed meczetem. W dzisiejszym świecie terroryzm ma wpływ także na środowiska lokalne. Czy nasi samorządowcy mają wystarczającą świadomość tego typu zagrożeń?

– To sprawa bardzo złożona, gdyż nie znajdowaliśmy się nigdy właściwie w zasięgu bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego. Obserwując skalę zagrożenia terroryzmem w Europie można jednak powiedzieć, że tej świadomości u polskich samorządowców nigdy nie za dużo.

Czyta też: Polskie miasta zauważają problem terroryzmu

Wydaje się, że najbardziej tego świadomi powinni być włodarze największych polskich miast, zwłaszcza tych, gdzie – jak w Warszawie czy Krakowie w ubiegłym roku – miały miejsce ważne wydarzenia międzynarodowej rangi. Myślę, że również dzięki wsparciu tych samorządów, Światowe Dni Młodzieży czy Szczyt NATO przebiegły sprawnie i bezpiecznie. Inne samorządy na pewno wiele na tym polu skorzystały, będąc zaangażowanymi w organizację Euro 2012.

Jeśli chodzi zaś o takie, w których nie było żadnych spektakularnych wydarzeń, to na pewno świadomość bezpieczeństwa staje się dla nich priorytetem, choćby ze względu na konieczność zapewnienia ochrony np. ważnym inwestycjom, realizowanym w ostatnich latach z funduszy europejskich.

Przed samorządami zlokalizowanymi z dala od dużych ośrodków miejskich, na pewno jeszcze dużo pracy w zakresie zagrożeń związanych ze współczesnym terroryzmem.

Polskie miasta są przygotowane na zamachy terrorystyczne?

– Jest to dość nierównomierne. Miasta mają już różne doświadczenia na tym polu. Na pewno jednak Polacy są bardziej świadomi tych zagrożeń niż kilka lat temu. To dzięki kampaniom edukacyjnym czy mediom, które coraz więcej o tym mówią.

Niestety, w bezpieczeństwie jest tak, że nie da się wprowadzić prawdziwej edukacji bez prawdziwych zagrożeń. W Polsce na szczęście jest dosyć bezpiecznie, dlatego wyczulenie na zagrożenia terrorystyczne wrośnie dopiero po kilku atakach. Miejmy jednak nadzieję, że to na razie scenariusz czysto hipotetyczny, co – powtarzam – nie upoważnia nas do swoistego spoczywania na laurach.

Po kilku atakach? To znaczy, że nie unikniemy zamachów?

– Wcześniej czy później w Polsce dojdzie do poważnego zamachu terrorystycznego lub do jego próby. Wszystko uwarunkowane będzie geopolityką, choć ostatnio można się przekonać, że terroryści szukają także celów na imprezach niemających związku z polityką – na koncertach czy na meczach. Będzie to zależeć od szerszego celu, jaki będą chcieli osiągnąć.×
KOMENTARZE (14)

 • ISIS, 2017-06-23 13:43:49

  Do Kene Bis: "Izrael, Francja czy Wielka Brytania znajdują się w stanie ciągłego, bezpośredniego zagrożenia atakami terrorystycznymi" - i tu mamy pomieszanie z poplątaniem, niestety. Izrael i Francja będą zawsze i wszędzie narażone na ataki, bo Arabowie i Izraelici, to dwie nacje, które s...ię nie komponują. Co ma do tego Wielka Brytania-dobry Bóg raczy wiedzieć. :-)))))) Ale to jest info tylko i wyłącznie dla myślących  rozwiń
 • Rysiek, 2017-06-20 15:06:15

  Stefek Mirabellą to pół-wariat. Wystarczy wpisać w Google "Stefek mirabelka" i wychodzi cały hejt wypisywany przez niego. W co drugim komentarzu wypisuje "idiota" i obraża.
 • Kene Bis, 2017-06-19 17:26:12

  Do Stefek mirabelka: właśnie Beniamin Krasicki jak zawsze rzeczowo odpowiada na pytania dziennikarza i po co więc jak ci prymitywni terroryści o których mowa w wywiadzie obrażasz niepotrzebnie uczciwych ludzi? Ach Stefek Mirabellą - i wszystko jasne...