PARTNER PORTALU
  • BGK

Do czerwca 2015 r. powstanie 48 nowych tras questingowych

  • PAP    24 września 2014 - 10:23
Do czerwca 2015 r. powstanie 48 nowych tras questingowych

48 nowych tras questingowych, czyli szlaków turystycznych z zagadkami, powstanie do czerwca 2015 r. w pięciu regionach Polski, dzięki projektowi prowadzonemu przez Lokalną Grupę Działania "Krzemienny Krąg" z woj. świętokrzyskiego.
Questing to nowatorska metoda odkrywania dziedzictwa miejsc. Polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą, odgadując wierszowane łamigłówki.

z 24 tego rodzaju gier terenowych mogą korzystać turyści odwiedzający Bałtów - miejscowość położoną na terenie działania grupy "Krzemienny Krąg". Grupa, promująca od kilku lat gry terenowe, rozpoczęła właśnie realizację projektu, który ma rozwinąć turystkę guestingową w kilkudziesięciu gminach pięciu regionów Polski.

Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie "Łączy Nas Kanał Elbląski" Lokalna Grupa Działania (woj. warmińsko-mazurskie), Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Chełmońskiego" (woj. mazowieckie), Lokalna Grupa Działania "Zapiecek" (woj. lubelskie) oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Okno Południowej Wielkopolski" (woj. wielkopolskie).

Czytaj też:  Ruszają remonty szlaków turystycznych w Tatrach

"Ludzie w innych miejscach kraju zauważyli, że questing jest doskonałą, niskonakładową metodą promowania miejsc i atrakcji turystycznych. Funkcjonujące już szlaki przyciągają turystów, co stwarza szansę na społeczny i gospodarczy rozwój regionów" - podkreślił prezes LGD "Krzemienny Krąg", Jarosław Kuba.

Jak tłumaczył, każdy z uczestników projektu jest na innym etapie zaawansowania przy wprowadzaniu questingu na swoim terenie. "Niektóre grupy dopiero rozpoczynają edukację na ten temat. Zaplanowaliśmy szkolenia poświęcone metodologii questingu, czyli jak przygotowywać i opracowywać guesty. Będą one potem testowane, także z udziałem turystów, a po ewentualnych korektach powstaną gotowe gry terenowe" - opisywał Kuba.

Czytaj też:  Questing - nowa forma przyciągania turystów do regionu

Turysta zwiedzający z questem (z ang. poszukiwanie), dostaje mapkę z jego opisem, czyli napisanym prozą lub wierszem zadaniem do zrealizowania. Potem wędruje zgodnie z instrukcjami, rozwiązując zagadki i łamigłówki związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą. Dzięki temu dociera do miejsca, do którego chciał go zaprowadzić organizator. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką poświadczającą, że rozwiązał quest.

W Bałtowie, w ramach przedsięwzięcia zostaną opracowane wersje mobilne kilkunastu z funkcjonujących obecnie questów - aplikacje na systemy iOS oraz Android, które będzie można pobrać na telefon ze strony internetowej. Będą one alternatywą dla papierowych folderów, potrzebnych do zwiedzania tras. Aplikacje zyska też część questów powstałych w innych regionach objętych projektem.

"Questingowy projekt współpracy" jest realizowany ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bałtów często określa się jako "stolicę polskiego questingu" - to miejscowość z największą w kraju liczbą questów.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.