PARTNER PORTALU
  • BGK

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły nowe pamiątki

  • PAP/GP    26 lipca 2017 - 08:47
Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły nowe pamiątki
Inscenizacja sytuacji z powstańczej Warszawy. (fot.:wikimedia.org/CC)

Rower, którym ojciec darczyńcy dojeżdżał na tajne komplety, dwie lalki wyniesione ze zbombardowanej kamienicy i przedwojenna legitymacja BGK przebita pociskiem są wśród darów przekazanych Muzeum Powstania Warszawskiego, które będzie można zobaczyć na wystawie.
• Warszawskie Muzeum Powstania od czwartku będzie miało nowe propozycje dla zwiedzających.

• Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj prezentowane przedmioty są przechowywane w magazynie.

• Wystawa będzie do zobaczenie przez 12 miesięcy i będzie częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w stolicy.

 

Wystawa "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017" będzie od czwartku prezentowana na antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Ekspozycja powstała z chęci uhonorowania darczyńców, ponieważ to właśnie dary stanowią znaczącą część naszych eksponatów. Wszystkich zbiorów mamy ok. 100 tys., z czego darów jest ok. 70 tys. co dobrze obrazuje jak wiele przedmiotów otrzymaliśmy na przestrzeni kilkunastu lat istnienia muzeum. Z tych 70 tys. wybraliśmy tysiąc najciekawszych pamiątek, które nie mają swojego miejsca na ekspozycji stałej, bo w jakiś sposób nie pasowały nam do historii, która akurat w danych miejscach była przedstawiana - opowiadała kurator wystawy, kierownik Pracowni Konserwacji i Pracowni Fotograficznej Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Grzechnik.

Jak podkreśliła, są to bardzo ciekawe przedmioty, które chcieli szerzej zaprezentować, ponieważ na co dzień zazwyczaj są przechowywane w magazynie. Na wystawie można zobaczyć eksponaty reprezentujące wszystkie kategorie przedmiotów znajdujących się w kolekcji muzeum. To zarówno muzealia, czyli przedmioty - codziennego użytku, medyczne, zabawki dziecięce, pamiątki wojskowe, jak i archiwalia, czyli różnego typu dokumenty oraz zbiór fotograficzny, czyli negatywy, filmy czy odbitki oryginalne.

Dwa koła, dwie lalki i inne eksponaty

Znalazł się wśród nich rower, jeden z największych prezentowanych obiektów, którym ojciec darczyńcy dojeżdżał na tajne komplety podczas okupacji i powstania.

- Mamy kapliczkę podwórkową z al. Solidarności, z takiego podwórka-studni, podarowaną przez miejscową parafię. Są dwie małe laleczki, które należały do dwóch sióstr w czasie powstania. Razem z matką ukrywały się gdzieś na Górnym Mokotowie w kamienicy. Została ona zbombardowana, matka i jedna z sióstr zginęły. Ta druga, która ocalała wyniosła te dwie laleczki. Była to jedna z kilku rzeczy, które udało jej się uratować. Czasami historie tych przedmiotów są naprawdę przejmujące - zaznaczyła Grzechnik.

- Są też pamiątki po Nowakach-Jeziorańskich - po Janie, jego żonie Jadwidze i jej siostrze, która zginęła podczas powstania. Pozostał po niej taki maleńki skórzany portfelik, w którym są nożyczki do paznokci, scyzoryk z kości słoniowej, malutki bocian z żabą w dziobie i szklany pingwin. To bardzo wzruszające jako pamiątka pozostała po zastrzelonej dziewczynie. Mamy także przedwojenną legitymację Banku Gospodarstwa Krajowego na nazwisko Juliusz Reiner przebitą pociskiem karabinowym i zakrwawiony woreczek z materiału na osobiste przedmioty. Jest dużo mundurów, strojów cywilnych, zabawek dziecięcych, gry planszowe, lalki, numery identyfikacyjne z obozów jenieckich, gdzie trafiali powstańcy - relacjonowała kuratorka wystawy.

Ekspozycji towarzyszyć mają multimedia w postaci aplikacji, dzięki której można wyszukiwać szersze informacje o darach.

Wystawa, która jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, ma być dostępna dla zwiedzających przez najbliższy rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.