PARTNER PORTALU
  • BGK

Do Przedborskiego Parku Krajobrazowego zawitała wiosna

  • PAP    13 marca 2014 - 07:56

- W rezerwacie Bukowa Góra (Świętokrzyskie) zakwitła przylaszczka, a na pobliskich Murawach Dobromierskich można zaobserwować pierwsze motyle i posłuchać śpiewu skowronków. Według przyrodników to znak zbliżającej się wiosny.
Znalezienie kwitnących przylaszczek w rezerwacie Bukowa Góra nie jest trudne. Fioletowo-niebieskie kwiaty dominują nad brązowymi, bukowymi liśćmi pokrywającymi ziemię.

"Występują wszędzie tam, gdzie mamy nasłonecznienie. Ziemia nagrzewa się wystarczająco, by pobudzić rośliny do kwitnienia. To bardzo wytrzymały kwiat, także na przymrozki, które nadal zdarzają się w nocy" - tłumaczył PAP główny specjalista ds. edukacji ekologicznej w Nadpilicznych Parkach Krajobrazowych Dariusz Sommerfeld.

Przylaszczki można spotkać m.in. przy wejściu do rezerwatu, na szczycie góry Buczyny (335 m n.p.m.) oraz na południowych stokach wzniesienia.

Założony jeszcze w latach 50-tych XX wieku rezerwat znany jest ze starego, liczącego ponad 170 lat drzewostanu bukowego oraz licznych skamieniałości - głównie ostryg, które można odnaleźć na powierzchni ziemi. Jak wyjaśnił Sommerfeld, to pamiątka po istniejącym tu w erze mezozoicznej płytkim, ciepłym morzu. Nie są to jedynie odciski w skale wapiennej, ale całe muszle z dobrze zachowaną masą perłową.

Ślady wiosny widać też w położonym nieopodal rezerwacie Murawy Dobromierskie; można tu usłyszeć śpiew skowronka oraz zobaczyć motyle cytrynki (łac. Gonepteryx rhamni). To na razie jedyne oznaki zbliżającej się wiosny. Ale już od maja południowe stoki wzniesień zamienią się w kwiatowy dywan - zakwitnie m.in. zawilec wielkokwiatowy, a później szałwia.

Rezerwat Murawy Dobromierskie został utworzony w 1989 roku; zajmuje ponad 36 ha. Ochroną objęto tu nawapienne murawy oraz kserotermiczne zarośla, wykształcające się na siedliskach o bardzo silnym nasłonecznieniu, z niewielką dostępnością wody.

Na zboczach góry Kozłowej (337 m n.p.m.), położonej już w granicach województwa łódzkiego, kwitnie wawrzynek wilczełyko oraz miodunka ćma. "Za trzy, cztery tygodnie w rezerwacie Oleszno (Świętokrzyskie) powinniśmy zobaczyć także sasankę wiosenną" - wskazał Sommerfeld.

Wszystkie opisane miejsca znajdują się w Przedborskim Parku Krajobrazowym, położonym na granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Malowniczy park założono w 1988 roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.