PARTNER PORTALU
  • BGK

Do Wikipedii trafiło ponad 500 archiwalnych zdjęć Łodzi

  • PAP/MIW    25 grudnia 2017 - 12:51
Do Wikipedii trafiło ponad 500 archiwalnych zdjęć Łodzi
Tak wyglądały łódzkie ulice tuż przed świętami (fot. twitter.com / mat. UM Łódź)

Ponad 500 archiwalnych zdjęć z zasobów Muzeum Miasta Łodzi trafiło do internetu w ramach projektu #dzielimysięŁodzią. Dzięki opublikowaniu w zasobach Wikimedia Commons historyczne obrazy Łodzi i jej dawnych mieszkańców zyskały szansę na nowe życie w cyfrowym obiegu.
• Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego program prowadzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich "Topografie".

• Opublikowane w sieci fotografie będzie można oglądać na całym świecie - jedynym ograniczeniem jest dostęp do internetu.

• Zdjęcia można będzie legalnie, bez ponoszenia opłat i konieczności uzyskiwania zgody autorów, pobierać, rozpowszechniać i wykorzystywać w twórczy sposób.

- Digitalizacji poddano ponad 500 obiektów - fotografii Łodzi z XIX-wiecznych albumów Bronisława Wilkoszewskiego, a także późniejszych, wykonanych przez Ignacego Płażewskiego w latach 60 i 70 XX w. oraz kolekcję portretów z przełomu XIX i XX w. Wszystkie zostały udostępnione w zasobach Wikimedia Commons oraz na stronie miastograf.pl - poinformowała dyrektor Muzeum Miasta Łodzi (MMŁ) Barbara Kurowska.

Jak dodała, jest to pierwszy z projektów MMŁ, wpisujący się w nową ideę OPEN GLAM - gdzie skrót glam to angielskie galleries, libraries, archives, museums - polegającą na otwarciu instytucji kultury i dzieleniu się przez nie swoimi zbiorami w sposób ogólnie dostępny.

Do sieci trafiły trzy kolekcje. Jedna z nich to fotografie portretowe z przełomu XIX i XX wieku pochodzące z renomowanych łódzkich zakładów fotograficznych. Wyróżnia je dobra jakość techniczna i walory artystyczne. Każde zdjęcie naklejono na ozdobną tekturkę z finezyjnymi ornamentami secesyjnymi.

Nieco wcześniej - na ostatnie ćwierćwiecze XIX wieku - datowane są karty pocztowe ze zdjęciami ówczesnej Łodzi, autorstwa m.in. Bronisława Wilkoszewskiego i Eliasza Stumanna, wydawane przez znanych lokalnych księgarzy. Trzeci zbiór zawiera ponad 200 reportażowych fotografii łódzkich ulic, placów, podwórek dokumentujących życie codzienne mieszkańców z lat 60. i 70. XX w.; zostały wykonane przez fotografia i historyka Ignacego Płażewskiego.

Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego program prowadzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska - oficjalnym polskim partnerem Wikimedia Foundation, która jest właścicielką serwerów i znaków towarowych Wikipedii - oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich "Topografie" to dla muzealników szansa na udostępnienie zbiorów przechowywanych w magazynach i prezentowanych jedynie okresowo na wystawach czasowych. Opublikowane w sieci fotografie będzie można oglądać na całym świecie - jedynym ograniczeniem jest dostęp do internetu.

Zdaniem Marty Moraczewskiej ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska na szczególne podkreślenie zasługuje fakt udostępnienia zbiorów MMŁ w ramach domeny publicznej. Oznacza to, że można je legalnie, bez ponoszenia opłat i konieczności uzyskiwania zgody autorów, pobierać, rozpowszechniać i wykorzystywać w twórczy sposób.

- W ramach wolnych licencji, które pozwalają na dalsze wykorzystanie, prezentuje swoje zbiory ok. 20 muzeów w Polsce. MMŁ jest pierwszą taką placówką w regionie łódzkim. To tendencja coraz powszechniejsza; setki instytucji kultury z całego świata udostępniają swoje zbiory na Wikimedia Commons. Ta współpraca daje znakomite efekty - zyskała na niej przede wszystkim jakość materiałów w Wikipedii - zaznaczyła Moraczewska.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.