PARTNER PORTALU
 • BGK

Dobre praktyki we wdrażaniu innowacji

 • PAP    27 czerwca 2013 - 07:23
Dobre praktyki we wdrażaniu innowacji

Identyfikacja 475 dobrych praktyk we wdrażaniu innowacji, objęcie wsparciem eksperckim ok. 1 tys. osób czy przeszkolenie ok. 800 osób – to niektóre efekty dotychczasowej realizacji projektu zarządzania, wdrażania i monitorowania regionalnej strategii innowacji woj. śląskiego.
Inne efekty wiążą się np. z utworzeniem Śląskiego Forum Klastrów, portalu internetowego Innobservator Silesia, który gromadzi wiedzę o wdrażaniu innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań czy ustanowieniem nagród dla regionalnych innowacyjnych firm i instytucji pod hasłem Innosilesia.

Poinformował o tym podczas środowej konferencji „Innowacja. Cię Rozwija" dyrektor wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w śląskim urzędzie marszałkowskim Jarosław Wesołowski.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które przed 10 laty przygotowało strategię innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Realizowano liczne projekty wspierające transfer nowinek technicznych z nauki do przemysłu.

Teraz przyjęto kolejną taką strategię, z perspektywą do 2020 roku. Jednocześnie samorząd podsumował efekty projektu nadzorującego wdrażanie dotychczasowego dokumentu.

Partnerami samorządu przy tym projekcie były Politechnika Śląska, Technopark Gliwice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa, Zamek Cieszyn i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wesołowski zaznaczył, że nowa strategia - na lata 2013-2020 - ma podejście bardziej tematyczne, koncentruje się wokół inteligentnych, innowacyjnych specjalizacji regionu.

Zgodnie bowiem m.in. z nową strategią unijną „Europa 2020" każdy region powinien określić i rozwijać branże i dziedziny szczególnie ważne dla rozwoju swojej gospodarki. W woj. śląskim są to medycyna, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz energetyka.

Region już wcześniej - przed kilkoma laty - myśląc tym torem określił program rozwoju technologii, zawierający osiem branż i dziedzin szczególnie ważnych dla rozwoju swej gospodarki.

Jak zastrzegł Wesołowski, branże te są w różnych stadiach rozwoju - w części z nich region jest mocnym graczem, a część wymaga jeszcze przełamania barier skali.

Wśród obszarów technologicznych, które w latach 2010-2020 mają być objęte szczególnym wsparciem, znalazły się: technologie medyczne ochrony zdrowia, technologie dla energetyki i górnictwa, technologie dla ochrony środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, produkcja i przetwarzanie materiałów, transport i infrastruktura transportowa, przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy, a także nanotechnologie i nanomateriały.

Uzupełnieniem tych działań stało się powołanie w woj. śląskim Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych. To punkty wymiany informacji między przedsiębiorcami, środowiskiem naukowo-badawczym i instytucjami otoczenia biznesu.

Mają one usprawnić współdziałanie nauki i biznesu w branżach i dziedzinach ważnych dla regionalnej gospodarki. W marcu władze regionu podpisały porozumienie z instytucjami odpowiedzialnymi za ich utworzenie i poprowadzenie

Są to: Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach (obserwatorium dotyczące technologii ochrony środowiska), Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice (technologie informacyjne i telekomunikacyjne) oraz Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach (technologie dla energetyki).

Środowa konferencja była połączona z wręczeniem nagród kolejnej edycji konkursów marki Innosilesia. Konkursy te są skierowany do naukowców i firm współpracujących ze sobą przy wdrażaniu nowych rozwiązań lub produktów.

Wśród nagrodzonych w konkursie „Innowator Śląska" znalazły się firmy: EMT-Systems - Centrum Szkoleń Inżynierskich, Górnośląski Park Przemysłowy, Skotan oraz Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej.

W konkursie „Współpraca sfery przedsiębiorstw i nauki" nagrodzono: Instytut Techniki Górniczej Komag, Kopex Machinery oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.