PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrze poinformowani na dworcu w Zawierciu

  • PAP    20 czerwca 2012 - 20:17

Punkt informacji miejskiej i turystycznej otwarto w środę na dworcu kolejowym w Zawierciu. Dworzec, który jest częścią linii Warszawa-Katowice, oddano pasażerom dwa dni wcześniej.
Jak powiedział Łukasz Czop z zawierciańskiego magistratu, w nowym punkcie turyści otrzymają informacje np. o zabytkach miasta, połączeniach autobusowych czy atrakcjach pobliskiej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Miasto uruchomiło punkt jako filię Centrum Informacji Miejskiej działającego na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury Centrum. Ma być czynny w godz. 7-17, a w sezonie turystycznym - też w weekendy.

Punkt to osobne oznakowane pomieszczenie dostępne z głównego holu dworca. Oprócz miejskiej informacji turystycznej i kulturalnej jest to równocześnie punkt Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Dostępne są tam także informacje dostarczone m.in. przez Związek Gmin Jurajskich.

Prawie stuletni dworzec kolejowy w Zawierciu został kompleksowo odnowiony i zyskał na funkcjonalności po remoncie, który trwał od drugiego kw. 2011 r.

Dworzec otrzymał m.in. nową elewację, nowe pokrycie dachowe, drzwi i okna oraz wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne.

W głównym holu dworca są kasy biletowe PKP Intercity i Kolei Śląskich, punkt informacji turystycznej, z czasem pojawić się też mają mała gastronomia i kiosk z prasą. Dworzec ma nowoczesny system informacji wizualnej i dźwiękowej.

W budynku i na zewnątrz zainstalowano też system monitoringu; obok działa posterunek Straży Ochrony Kolei. Przed dworcem znalazły się miejsca parkingowe dla aut podróżnych oraz parking dla rowerów. Równolegle do remontu budynku dworca, spółka PKP PLK odnowiła dworcowe perony.

Cały obiekt jest dostosowywany do obsługi osób mających problemy z poruszaniem się. Ta część inwestycji jeszcze nie została zakończona, m.in. w przejściach trwa montaż wind. Pod tym kątem zmodernizowano już hol kasowy - prowadzą do niego podjazdy dla wózków, umieszczono tam także specjalne ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących.

Czop przypomniał, że opracowana w ub. roku koncepcja zagospodarowania tego obszaru - prócz zakończonej już części dotyczącej dworca i peronów - obejmuje przebudowę sąsiadującego z dworcem placu Jana Pawła II, budowę parkingu wielopoziomowego, nowych przystanków autobusowych oraz niewielkiego centrum handlowo-usługowego z hostelem i zapleczem turystycznym.

Jak wyjaśnił rzecznik, trwa już - warta 1,2 mln zł - przebudowa placu Jana Pawła II, którego centralnym elementem będzie fontanna w kształcie jurajskiego amonitu. Inwestycje związane z parkingiem i centrum handlowo-usługowym z hotelem wymagają jeszcze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Ich realizacją - według miasta - zainteresowani są prywatni inwestorzy.

Do wykonania remontu dworca w Zawierciu wybrano firmę SKB z Radomska. Koszt modernizacji ok. 8,2 mln zł to środki budżetu państwa oraz PKP SA.

Prowadzony przez PKP SA program modernizacji dworców kolejowych obejmuje obecnie ok. 80 obiektów w całym kraju. W tym roku PKP SA oddały po remontach podróżnym m.in. dworce: Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Poznań Główny, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Przemyśl Główny, Iława Główna i Łańcut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.