PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrzy sąsiedzi we wspólnym projekcie

  • PAP    18 sierpnia 2010 - 16:24

Jednym z celów organizowanych od kilku lat Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, których główne uroczystości odbędą się w sobotę, jest zmiana oblicza granicy polsko-ukraińskiej tak, aby stała się bardziej przyjazna dla podróżnych - powiedzieli w środę organizatorzy.
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to cykl imprez w różnych miejscowościach przy granicy polsko-ukraińskiej, organizowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza we współpracy m.in. z MSZ Polski i Ukrainy, strażą graniczną, a także lokalnymi władzami.

- Naszym celem jest sprawienie, by granica jak najbardziej odpowiadała standardom europejskim i, w perspektywie, dążenie do takiego stanu, jaki osiągnięto w krajach Europy Zachodniej i w Polsce - że granica jest przede wszystkim linią symboliczną - wyjaśnił na konferencji prasowej w ambasadzie Ukrainy w Warszawie ks. Stefan Batruch z Fundacji.

Ks. Batruch zwrócił uwagę, że "w spadku" po Związku Radzieckim i PRL została granica, która w zamyśle "miała być szczelną, nieprzepuszczalną ścianą". Jego zdaniem, taki stan rzeczy może zmienić m.in. utworzenie granicznych przejść turystyczno-pieszych, jakie powstają na granicy białoruskiej, np. w Puszczy Białowieskiej.

W tym roku Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa odbywają się już po raz siódmy. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę w Kryłowie (woj. lubelskie) i Kreczowie (obw. wołyński) na granicy polsko-ukraińskiej. W programie m.in. debaty o współpracy transgranicznej, modlitwa ekumeniczna, jarmarki, warsztaty teatralne, koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, a także - tegoroczna nowość - turniej rycerski.

Jednym z punktów imprezy będzie wręczenie nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W tym roku kapituła przyznała ją dziennikarzom podejmującym tematy dotyczące relacji polsko-ukraińskich: Marcinowi Wojciechowskiemu i Jurijowi Makarowowi. Wyróżniono także Fundację św. Włodzimierza z Krakowa i Instytut Polski w Kijowie.

Symbolem dobrosąsiedztwa ma być wspólny projekt artystów z Polski i Ukrainy: ustawienie po obu stronach granicy dwóch ptaków, które symbolizować będą pokój i wolność. Kulminacją będzie koncert zespołów: Tartak i Mad Heads XL z Ukrainy i Sidney'a Polaka z Polski - poinformowali organizatorzy.

Na czas Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa polski i ukraiński brzeg Bugu zostaną połączone wybudowanym specjalnie na tę okazję mostem pontonowym.

Inauguracja tegorocznej edycji imprezy odbyła się 7 sierpnia w Woli Uhruskiej i Zbereżu na Lubelszczyźnie. Dni Dobrosąsiedztwa zakończą się 28 sierpnia w przygranicznym Korczminie, gdzie odbędą się uroczystości religijne i piknik rodzinny.

Patronat medialny nad Europejskimi Dniami Dobrosąsiedztwa objął portal europarlament.pap.pl, a także media lokalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.