PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe patrole policji w Rudzie Śląskiej

  • PAP    12 marca 2013 - 17:13
Dodatkowe patrole policji w Rudzie Śląskiej

Kilkuset dodatkowych policjantów będzie patrolować w tym roku najbardziej niebezpieczne ulice w Rudzie Śląskiej. To efekt współpracy władz miasta ze Szkołą Policji w Katowicach. Patrole pojawią się już na początku kwietnia, kolejne latem oraz jesienią.
Choć porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w styczniu, we wtorek strony ustaliły szczegóły współpracy.

"W Rudzie Śląskiej mamy sprawnie działającą straż miejską oraz policję, ale wychodzę z założenia, że bezpieczeństwa nigdy dość. Dlatego po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Policji w Katowicach. O tym, że jest to trafiony pomysł świadczą głosy mieszkańców, którzy oczekują kontynuacji tej inicjatywy oraz same wyniki uzyskiwane przez patrolujących rudzkie ulice policjantów" - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, słuchacze Szkoły Policji mają patrolować szczególnie zagrożone części miasta. W ramach szkolenia zawodowego odbywać będą wspólne służby patrolowe z wykwalifikowanymi policjantami z rudzkiej komendy.

"Każdy z patroli składać się będzie z dwójki słuchaczy naszej szkoły oraz jednego policjanta z rudzkiej komendy. Dzięki tej służbie szkolący się policjanci zdobywają potrzebne doświadczenie, które procentować będzie w dalszej służbie" - wyjaśnił mł. insp. Dariusz Walczak, kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej Szkoły Policji w Katowicach.

Miasto pokryje część kosztów związanych z organizowanymi patrolami, chodzi m.in. o zakup potrzebnego wyposażenia. Pierwsze z dodatkowych patroli pojawiły się na rudzkich ulicach już w styczniu, natomiast na początku kwietnia do Rudy Śląskiej trafi kolejna grupa policjantów. Przez trzy tygodnie ok. 150 słuchaczy katowickiej szkoły patrolować będzie miejsca szczególnie niebezpieczne. Następne dodatkowe patrole w Rudzie Śląskiej pojawią się latem, a później ponownie jesienią.

Nie jest to pierwsza współpraca miasta z katowicką jednostką. W ubiegłym roku dzięki dodatkowym służbom patrolowym na ulicach Rudy Śląskiej pojawiło się ponad 600 policyjnych adeptów, którzy m.in. przeprowadzili blisko 300 interwencji i złapali na gorącym uczynku 60 sprawców przestępstw. Wystawili też 79 mandatów karnych oraz blisko 500 wniosków o ukaranie. Zatrzymali też dwie osoby poszukiwane listami gończymi.

Służby patrolowe są jednym z końcowych etapów blisko półrocznego przygotowania przyszłych policjantów do pracy. Dzięki pracy w terenie zdobywają w ten sposób potrzebne doświadczenie. Oprócz Rudy Śląskiej podobną współpracę ze szkołą prowadzą inne śląskie samorządy, m.in.: Katowice, Chorzów, Bytom i Zabrze.

Szkoła Policji w Katowicach została utworzona w 1999 roku; jest jedną z pięciu takich jednostek w kraju (obok szkół w Szczytnie, Legionowie, Pile i Słupsku), jedyną tego typu placówką na południu Polski. Kształcący się w szkole policjanci w czasie zajęć korzystać mogą ze specjalnego miasteczka symulacyjnego. Jest to jedno z najnowocześniejszych centrów symulacji w Europie.

Umożliwia ono przeprowadzanie zajęć w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Symulowane np. napady na bank lub kantor i podejmowane następnie działania ćwiczących policjantów można nagrywać i analizować, po czym wielokrotnie powtarzać w celu eliminowania błędów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.