PARTNER PORTALU
  • BGK

Dokąd wywozić śnieg z ulic i chodników

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    11 lutego 2010 - 07:15
Dokąd wywozić śnieg z ulic i chodników

Kłopot gmin polega nie tylko na odśnieżeniu ulic, placów i chodników, ale także na odpowiednim pozbyciu się zebranego śniegu.
Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu i lodu.

Śnieg należy także zebrać, a następnie w odpowiedni sposób się go pozbyć. Zgarniany z ulic, placów i terenów otwartych śnieg uznać należy za odpad.

Ustawa nie przesądza jednak, czy zakwalifikować go należy do grona odpadów niebezpiecznych. Niewątpliwie zależy to przede wszystkim od miejsca, z którego został on zebrany. Prawo wodne zabrania się spławiania do wód śniegu wywożonego z terenów zanieczyszczonych, a w szczególności z centrów miast, terenów przemysłowych, terenów składowych, baz transportowych, dróg o dużym natężeniu ruchu wraz z parkingami oraz jego składowania na terenach położonych między wałem przeciwpowodziowym a linią brzegu wody lub w odległości mniejszej niż 50 m od linii brzegu wody.

Koszty utylizacji niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe gmin. Większość woli poczekać, aż problem sam się rozwiąże wraz ze wzrostem temperatury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.