PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolina Lotnicza, zainwestowano już ponad 217 mln euro

  • PAP    26 maja 2015 - 11:06
Dolina Lotnicza, zainwestowano już ponad 217 mln euro

PAIiIZ pomaga inwestorom wejść do Polski; wspiera ich przy procedurach administracyjnych i prawnych (fot. facebook)

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych chwali się efektami swojej pracy. Przez ostatnie 10 lat pomogła w realizacji 13 inwestycji lotniczych, głównie w tzw. Dolinie Lotniczej, wartych ponad 217 mln euro.
Dziesięć projektów, czyli większość wspartych przez Agencję inwestycji lotniczych, dotyczyła regionu podkarpackiego i lubelskiego: pięć projektów zlokalizowanych jest w Tajęcinie k. Rzeszowa, po dwa projekty w Mielcu i Rzeszowie oraz jeden w Świdniku.

Tzw. Dolina Lotnicza to stowarzyszenie przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski i jeden z najbardziej znanych klastrów przemysłowych w kraju. W jej skład wchodzą przedsiębiorstwa m.in. z: Rzeszowa, Bielska-Białej, Mielca, Sędziszowa Małopolskiego, Krosna i Świdnika.

Czytaj też: Wyżyna Lotnicza, przełomowe wydarzenie w rozwoju lotnictwa

"Od początku działania Doliny Lotniczej PAIiIZ wspiera tę inicjatywę, bo to dzięki niej polski sektor lotniczy jest polską specjalnością. Przez ostatnich dziesięć lat Agencja zrealizowała projekty lotnicze o łącznej wartości blisko 220 mln euro. Większość z nich - o wartości 200 mln euro - trafiła na Podkarpacie i do województwa lubelskiego" - powiedział PAP prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Jak dodał, PAIiIZ cały czas zabiega o pozyskanie kolejnych inwestorów dla Doliny Lotniczej.

MTU w Rzeszowie najdroższą inwestycją

Pod względem wartości inwestycji największym projektem lotniczym dekady zrealizowanym przez PAIiIZ okazał się niemiecki MTU w Rzeszowie. Zainwestowano tam 94 mln euro. Na terenie zakładu produkowane są m.in. łopatki kierownicze i wirujące do turbin niskiego ciśnienia wielu silników samolotowych. Firma zajmuje się tam także naprawą elementów zespołów napędowych m.in. różnego rodzaju przewodów rurowych do silników samolotowych (jak np. olejowe, paliwowe, powietrzne itp.).

Pod względem nakładów kapitału obok MTU największymi zakończonymi projektami w Dolinie lotniczej są: Goodrich Landing (USA) w Jasionce k. Rzeszowa (blisko 46 mln euro; 250 miejsc pracy) oraz Hamilton Sundstrand (USA) w Rzeszowie (21,5 mln euro; 268 miejsc pracy). W klastrze przemysłowym działa też kapitał brytyjski: Aerogistics (jedna z najstarszych inwestycji PAIiIZ w Dolinie Lotniczej z 2006), McBrida (2012) oraz kanadyjski: Vac Aero (2010) i Heli One (2013).

W przypadku obecnie prowadzonych projektów PAIiIZ nie informuje o nazwach inwestorów, wartości poszczególnych projektów oraz ich lokalizacji. Obecnie prowadzone są prace nad 12 projektami lotniczymi, wartymi ponad 400 mln euro, które łącznie mogą przyczynić się do powstania prawie 1,6 tys. miejsc pracy. Inwestorzy chcą zlokalizować większość z nich w Dolinie Lotniczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.