PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląska policja kupi ultralekki samolot

  • PAP    7 września 2010 - 15:20
Dolnośląska policja kupi ultralekki samolot

Nowy ultralekki samolot, który będzie wykorzystywany m.in. do poprawy bezpieczeństwa w czasie Euro 2012, obserwacji lasów i rzek oraz szukania osób zaginionych zakupi dolnośląska policja. Będzie to pierwszy w Polsce samolot w policyjnej służbie.
We wtorek na zakup maszyny zarząd województwa dolnośląskiego przekazał 300 tys. zł dotacji. Procedura przetargowa rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, a samolot ma wejść do służby do końca tego roku.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej komendant wojewódzki policji insp. Zbigniew Maciejewski, samolot będzie używany m.in. do monitorowania korków na autostradzie, prowadzenia działań pościgowo-blokadowych, poszukiwania osób zaginionych oraz do zabezpieczenia porządku w czasie trwania imprez masowych m.in. Euro 2012.

"Zakładamy także współpracę ze strażą pożarną i leśnikami, m.in. w zakresie obserwacji akwenów wodnych i terenów leśnych. Tego typu samolot mógłby być np. wykorzystany w czasie tegorocznych powodzi, kiedy trzeba było ocenić sytuację z powietrza" - mówił Maciejewski.

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Paweł Petrykowski dodał, że kupując samolot policja nie zrezygnuje z używania będących na jej wyposażeniu śmigłowców MI-2. "Samolot będzie jednak wykorzystywany do innego typu działań niż śmigłowce, ponieważ może dłużej utrzymywać się w powietrzu i zbierać informacje z większej wysokości. Jest też tańszy w utrzymaniu" - dodał rzecznik.

Pieniądze na zakup samolotu pochodzą z budżetu woj. dolnośląskiego i przyznane zostały w ramach trwającego programu "Poprawa bezpieczeństwa woj. dolnośląskiego w 2010 r.".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-08 13:03:27

    Zenada, ze jestesmy tak daleko do tylu za Afryka