PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: 25. Festiwal "Maj z muzyką dawną"

  • PAP/MN    4 maja 2016 - 14:04
Dolnośląskie: 25. Festiwal "Maj z muzyką dawną"
Przez ćwierćwiecze idea festiwalu jest ta sama - w założeniu ma promować muzykę kameralną i młodych wykonawców (fot. pixabay)

• Kilkanaście koncertów, wykłady oraz wystawa starych instrumentów - to punkty programu jubileuszowego XXV Festiwalu „Maj z muzyką dawną”.
• Festiwal już od ćwierć wieku promuje muzykę kameralną i młodych wykonawców.
• Impreza odbywa się w kilku miejscowościach Dolnego Śląska i potrwa od 5 do 26 maja.
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej organizator festiwalu Robert Chmielarczyk, z okazji jubileuszu koncerty festiwalowe odbędą się w dwóch nowych miejscowościach.

"Od dziesięciu lat festiwal odbywa się w dwóch nurtach, we wrocławskim i dolnośląskim. Korzystamy z gościnności takich kurortów uzdrowiskowych jak Kudowa Zdrój, Szczawno Zdrój, czy Duszniki Zdrój. Tym razem po raz pierwszy zaplanowano również koncerty w Zamku na Skale w Trzebieszowicach oraz w opactwie salwatorianów w Bagnie" - dodał Chmielarczyk.

Podkreślił, że przez ćwierćwiecze nie zmieniła się idea festiwalu, który w założeniu ma promować muzykę kameralną i młodych wykonawców.

Czytaj też: Most w Giżycku otwarty, sezon żeglarski - rozpoczęty

"Zawsze naszym celem było promowanie zespołów studenckich i dziecięcych i by koncerty miały charakter kameralny. Uczniowie i studenci mają również wstęp wolny na wszystkie festiwalowe imprezy, dzięki czemu przez to ćwierćwiecze nasz festiwal zyskał swa własną publiczność" - mówił Chmielarczyk.

Dyrektor artystyczny Maciej Kieres poinformował, że w ramach festiwalu zaplanowano 19 koncertów, wykłady, muzyczne gawędy oraz wystawę instrumentów dawnych.

"Z okazji jubileuszu i rocznicy 1050-lecia chrztu Polski Jacek Kowalski przygotował specjalne wydarzenie pt. +Chrzest i bierzmowanie Rzeczypospolitej+. Wykorzystał w nim różne historyczne teksty do własnej muzyki" - dodał Kieres.

Czytaj też: Marszałek Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne

Jego zdaniem, szczególnym wydarzeniem będzie również koncert na duetu klawesynowego Aleksandry i Aleksandra Grychtolików oraz występ włoskiego zespołu Cappella di ospedale della Pieta.

"Zespół tworzy jedenaście kobiet, które wykonują repertuar zaczerpnięty z występów w średniowiecznym szpitalu miłosierdzia w Wenecji" - wyjaśnił Kieres.

XXV Festiwal "Maj z muzyką dawną" potrwa od 5 do 26 maja we Wrocławiu, Kudowie Zdrój, Szczawnie Zdrój, Bagnie, Jaworze, Trzebieszowicach, Dusznikach Zdrój.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.