PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie. Dzięki 10 mln zł dotacji w Muzeum Papiernictwa otwarto dwie stałe wystawy

  • pt/pap    14 sierpnia 2017 - 13:46
Dolnośląskie. Dzięki 10 mln zł dotacji w Muzeum Papiernictwa otwarto dwie stałe wystawy
Dwie nowe stałe wystawy otwarto w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój (fot.wroclaw.pl)

Dwie nowe stałe wystawy otwarto w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój. Projekt zrealizowano dzięki unijnym funduszom w wysokości 10 mln zł. W dwóch pierwszych dniach obie ekspozycje obejrzało 7 tys. turystów – podała rzecznik placówki.
Rzecznik Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Marta Nowicka poinformowała, że dzięki dotacji wartości 10 mln zł w XVIII-wiecznej suszarni papieru udostępniono nowe wystawy stałe: "Polski pieniądz papierowy" i "Sztukę papieru".

"Częścią projektu jest też specjalnie zaprojektowana sala edukacyjna i innowacyjny system gaszenia pożarów przy użyciu mgły wodnej. Dzięki temu zabezpieczono również budynek dusznickiego młyna. Z funduszy udało się także stworzyć nowoczesną pracownię digitalizacji zbiorów oraz poddać konserwacji ponad 400 muzealiów głównie na podłożu papierowym" - dodała rzecznik.

Wystawa pt. "Polski pieniądz papierowy" stanowi kompendium wiedzy o polskich banknotach emitowanych od 1794 r. Ekspozycja prezentuje historię pieniądza i jego znaczenie dla polskiej państwowości od schyłku XVIII wieku do dziś.

"Można tu obejrzeć prawdziwe rarytasy, m.in. monetę wybitą z tektury w 1574 r. w protestanckiej Lejdzie czy też pierwsze polskie banknoty z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Wśród banknotów II Rzeczypospolitej, można zobaczyć prawdziwe arcydzieło - 100-złotówkę z 1932 r. z widokiem dębu symbolizującego moc i trwałość państwa polskiego" - wyjaśniła Nowicka.

Na wystawie znalazły się również banknoty z okresu PRL-u, w tym sławny "górnik" z 1948 r., będący obiektem pożądania wszystkich Polaków w latach 50. i 60. XX w.

Częścią wystawy jest też "laboratorium" z urządzeniami do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów m.in. z lampami ze światłem UV i podczerwienią oraz mikroskopem do oglądania mikrodruków. Rzecznik podkreśliła, że ten sprzęt może wykorzystać każdy zwiedzający do obejrzenia zabezpieczeń własnych banknotów, niewidocznych gołym okiem.

Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Rzecznik poinformowała, że nowe ekspozycje w ciągu dwóch pierwszych dni prezentacji przyciągnęły ok. 7 tys. zwiedzających.

Projekt "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów został sfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Mechanizmu Norweskiego oraz środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.