PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie inwestuje w kulturę

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 09:17
Dolnośląskie inwestuje w kulturę
W ostatnich latach najwięcej pieniędzy przeznaczył Wrocław na remont Pawilonu Czterech Kopuł. Fot. Wrocław.pl

88 mln zł wyda w tym roku na kulturę woj. dolnośląskie. Samorządowcy podkreślają, że główną zaletą inwestycji w kulturę jest promocja regionu.
Z pieniędzy przeznaczonych w budżecie województwa na kulturę dotowane są instytucje podległe samorządowi. To m.in. teatry we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Legnicy. Łącznie w województwie jest 17 instytucji kultury prowadzonych lub współprowadzonych przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Samorząd województwa finansuje również inwestycje w infrastrukturę kulturalną. W ostatnich latach najwięcej pieniędzy zostało przekazanych na remont Pawilonu Czterech Kopuł. To kompleks budynków powstałych na początku XX w. przy Hali Stulecia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zamierza tam umieścić kolekcję sztuki współczesnej. Samorząd województwa wsparł to przedsięwzięcie kwotą 39 mln zł.

Najwięcej w kulturę w regionie inwestuje Wrocław. W ostatnich latach miasto zainwestowało w nowe obiekty kultury ponad 500 mln zł. Wyremontowano m.in. Teatr Muzyczny Capitol oraz wybudowano Narodowe Forum Muzyki.

W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa Muzeum Teatru i Centrum Historycznego Zajezdnia.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz liczy, że objęcie przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury spowoduje dwukrotnie zwiększenie ruchu turystycznego w mieście. Oczekuje również, że dwukrotnie wzrośnie liczba mieszkańców miasta, którzy uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych.

Wrocław oprócz inwestycji w infrastrukturę kulturalną przeznacza również duże środki na organizację wydarzeń artystycznych i mecenat instytucji kultury. W ramach mecenatu Wrocław przeznacza obecnie ok. 130 mln zł na utrzymanie 26 instytucji kultury, współpracę z organizacjami pozarządowymi, edukację kulturalną i organizację kilkudziesięciu festiwali, np. Wratislavia Cantas, Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog czy Biennale WRO.

Wrocławscy urzędnicy podkreślają przy tym, że działalność kulturalna przynosi również konkretne zyski. W zeszłym roku było to 30 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone również na działania związane z kulturą.

Zdaniem wrocławskiego magistratu w ostatnich latach znacznie wzrosła frekwencja w największych instytucjach kultury w stolicy Dolnego Śląska. Tak jest w przypadku Teatru Muzycznego Capitol, w którym po przebudowie frekwencja wzrosła o 100 proc. – z 50 tys. do 100 tys. widzów w skali roku. Spektakularnym przykładem jest również Narodowe Forum Muzyki, które zastąpiło Filharmonię Wrocławską. Tam liczba melomanów uczestniczących w koncertach zwiększyła się trzykrotnie z 70 tys. do 210 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.