PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie różnorodnie przeżyje beatyfikację

  • PAP    28 kwietnia 2011 - 18:33
Dolnośląskie różnorodnie przeżyje beatyfikację

Czuwania wiernych, uroczyste msze św. oraz koncerty muzyki poważnej to elementy obchodów beatyfikacji Jana Pawła II w trzech dolnośląskich diecezjach.
Podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II odwiedził Dolny Śląsk dwukrotnie. W 1983 r. przyjechał do Wrocławia, gdzie przewodniczył mszy św. na Partynicach. W 1997 r. papież wziął udział w 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, który odbywał się we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas tej pielgrzymki odwiedził również Legnicę, gdzie odbyła się koronacja obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Krzeszowa.

Jak poinformował rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Stanisław Jóźwiak, w stolicy Dolnego Śląska beatyfikacji Jan Pawła II będą towarzyszyć czuwania wiernych m.in. w kościele garnizonowym św. Elżbiety oraz w katedrze św. Jana. W noc poprzedzającą dzień beatyfikacji w kościele garnizonowym św. Elżbiety podświetlony zostanie witraż z wizerunkiem Jana Pawła II, zaprojektowany przez Eugeniusza Geta-Stankiewicza i Barbarę Idzikowską.

- Uroczysta msza św. dziękczynna odbędzie się na wrocławskim Rynku 12 czerwca. Tuż po niej zaplanowano koncert muzyki poważnej - mówił rzecznik.

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska będą mogli obejrzeć transmisję z rzymskich uroczystości beatyfikacyjnych na telebimach, które zostaną ustawione 1 maja na wrocławskim Rynku. Po zakończeniu uroczystości w Rzymie odbędzie się koncert chórów, które wezmą udział w 1. edycji festiwalu Vratislavia Sacra.

Wieczorem mieszkańcy Wrocławia będą mogli wziąć udział w pokazie fontanny multimedialnej na Pergoli. Obrazy powstające na taflach wody dzięki grze świateł będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II.

Koncert dedykowany papieżowi zaplanowano również na 15 maja w kościele Św. Krzyża we Wrocławiu. Wystąpi Chór Voce Angeli pod dyrekcją Piotra Pałki, kompozytora hymnu "Nie lękajcie się", wraz z instrumentalistami Filharmonii Krakowskiej.

W diecezji legnickiej główne uroczystości odbędą się 1 maja w bazylice w Krzeszowie, gdzie mszy św. będzie przewodniczyć bp Tadeusz Rybak. W pielgrzymce do Krzeszowa wezmą udział m.in. uczniowie szkół, którym patronuje Jan Paweł II, oraz stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Koncert muzyków z Filharmonii Sudeckiej uświetni uroczystości beatyfikacji w diecezji świdnickiej. W katedrze św. Stanisława i Wacława w Świdnicy 1 maja będzie można wysłuchać m.in. dzieł Bach i Mozarta. Tam również msza św. dziękczynna odbędzie się w późniejszym terminie. Zaplanowaliśmy to wydarzenia na 7 maja. Mszy będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki - powiedział PAP rzecznik diecezji świdnickiej ks. Łukasz Ziemski.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.