PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie. Samorząd przeznaczy 5 mln zł na renowację zabytków

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 14:59
Dolnośląskie. Samorząd przeznaczy 5 mln zł na renowację zabytków
Wsparcie otrzymały m.in. Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. (fot.muzeum.uni.wroc.pl)

Ponad 160  zabytkowych obiektów uda się wyremontować dzięki wsparciu województwa dolnośląskiego. Region na remonty i prace konserwatorskie przeznaczy pięć mln zł z budżetu województwa.
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił w poniedziałek (26.03) podczas konferencji prasowej, że do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego złożono w tym roku niemal 300 wniosków na dofinansowanie remontów zabytków, na łączną kwotę ponad 31 mln zł.

- To pokazuje skalę potrzeb. Cieszę się, że dzięki naszym dotacjom ratujemy prawdziwe perły wśród zabytków, a są to perły nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale całej Polski, a nawet tej części Europy - powiedział Przybylski.

W tym roku w budżecie województwa na ochronę zabytków przeznaczono 5 mln zł. To, zdaniem urzędników, pozwoli na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych w 165 dolnośląskich zabytkach.

Wnioski o dotacje na ochronę zabytkowych obiektów były oceniane merytorycznie przez komisję powołaną przez zarząd województwa. Najwyżej były oceniane inwestycje uwzględniające remonty i konserwację obiektów najcenniejszych pod względem artystycznym i naukowym.

Premiowane były również zabytki uznane za Pomniki Historii, wpisane na Listę UNESCO oraz obiekty znajdujące się w parkach kulturowych. Dofinansowanie przekazano również na zabytki, które znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają złożonych technologicznie prac.

Wsparcie otrzymały m.in. zamki Grodziec, Lenno, Chojnik, Twierdza Srebrnogórska, średniowieczny kamienny most w Henrykowie, Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, sanktuaria i miejsca kultu pielgrzymkowego w Wambierzycach, Bardzie, Legnickim Polu i Krzeszowie czy domy uzdrowiskowe w Szczawnie Zdroju i Lądku Zdroju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ika , 2018-03-27 08:36:23

    Za 5 mln to może jeden uda się wyremontować... Czy ktoś tu potrafi liczyć???? 5mln podzielić na 160, to.....???