PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom Dziecka w Turawie ma nową siedzibę

  • PAP    20 września 2011 - 16:12
Dom Dziecka w Turawie ma nową siedzibę

We wtorek w Turawie oficjalnie otwarto nową siedzibę Domu Dziecka. Placówka została przeniesiona z będącego w bardzo złym stanie zabytkowego pałacyku do użyczonego przez wojewodę ośrodka szkoleniowego opolskiego urzędu wojewódzkiego.
 W porównaniu z naszą poprzednią siedzibą to niebo a ziemia. Warunki tutaj są w tej chwili stokroć lepsze niż tam. Dzieci mają naprawdę komfortowe warunki do życia, nauki i rozwoju - ocenił w rozmowie z dyrektor Domu Dziecka, Waldemar Dzieszkowski.

- Są wartości wyższe i potrzeby większe niż potrzeby szkoleniowe administracji. Jestem szczęśliwy, że 25 dzieci znalazło tu dom - powiedział z kolei wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński.

Wcześniej - od powstania w 1949 roku - Dom Dziecka w Turawie mieścił się w zabytkowym pałacyku w centrum wsi. Katastrofalny stan techniczny obiektu wymusił decyzję o likwidacji placówki. Początkowo planowano przeprowadzkę dzieci do innych tego typu placówek, ale - ze względu na brak w nich miejsca - wojewoda zdecydował o użyczeniu wychowankom ośrodka szkoleniowego opolskiego urzędu wojewódzkiego wraz z całym wyposażeniem.

Czytaj też: Domy dziecka mają problemy

Nowy dom dla 25 wychowanków położony jest bezpośrednio nad jez. Turawskim, dyrektor placówki nie ma jednak obaw z tym związanych. - Dzieci są mądre i wiedzą, że jezioro może być zagrożeniem, zresztą cały teren jest ogrodzony, tak że nie ma tu zagrożenia - zaznaczył Dzieszkowski.

Budowę turawskiego pałacu w miejscu dotychczasowego zameczku myśliwskiego rozpoczęto w 1730 roku. Kilkakrotnie rozbudowywany obiekt przekazano na sierociniec w 1937 roku. W 1949 roku w pałacu utworzono Dom Dziecka, do którego trafiło ok. 100 sierot wojennych. W swojej obecnej postaci pałac jest murowaną z cegły budowlą barokową, posiadającą w większości nowszą dekorację neorokokową.

W pałacu zachowała się m.in. neorokokowa sala balowa ze złoconymi dębowymi drzwiami, marmurowe kominki, barokowe szafy biblioteczne, złocone dekoracje ścian, dekoracyjne piece kaflowe i stiuki w sali kredensowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.