PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom Spotkań z Historią ma 10 lat

  • PAP/JL    8 lutego 2016 - 08:38
Dom Spotkań z Historią ma 10 lat
Dom Spotkań z Historią obchodzi 10. rocznicę powstania. Fot. Pixabay.com

Wystawa zdjęć ze zbiorów PAP, warsztaty i koncerty to tylko niektóre z wydarzeń, którymi Dom Spotkań z Historią w Warszawie uczci 10. rocznicę istnienia.
W związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą istnienia Domu Spotkań z Historią na weekend 20-21 lutego zaplanowano bogaty program jubileuszowy. Rozpocznie go premiera interaktywnej mapy „Warszawa zapamiętana” Archiwum Historii Mówionej, które DSH prowadzi wspólnie z Ośrodkiem Karta.

Będzie to dostępna online współczesna mapa miasta przybliżająca historię jego poszczególnych miejsc i budynków, także tych już nieistniejących. W różnych punktach mapy znajdą się znaczniki, pod którymi kryją się wspomnienia o tych miejscach w postaci fragmentów dźwiękowych lub zdjęć z Archiwum Historii Mówionej. Mapa będzie podstawą do spacerów po Warszawie. Pierwszy z nich zaplanowano w dniu jej premiery.

Kolejny punkt programu to warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat prowadzone przez Bohdana Butenkę. Będą one połączone z premierą książeczki dla najmłodszych „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie”. Jej autorką jest Anna Ziarkowska z DSH, ilustracje przygotował Bohdan Butenko. Bohaterami są dwa zwierzątka – Historyjek, który lubi odkrywać ciekawe opowieści i Historyjka, pasjonatka historii.

Historyjek opowiada gościowi, który po raz pierwszy odwiedza DSH o tajemnicach budynku i historii okolicy. Później zwierzątka wyruszają na wystawę o powojennej Warszawie, a Historyjka opowiada koledze o powrotach warszawiaków do miasta po wojnie i problemach ówczesnego życia codziennego. Historyjek jest ciekawy i zadaje dużo pytań, dlatego w książeczce jest wiele zadań do wykonania dla dzieci.

Następnym sobotnim wydarzeniem będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej. Ekspozycja „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” opowiada o powrotach warszawiaków do zrujnowanej po wojnie stolicy, przybliża trud i entuzjazm odbudowy, życie codzienne mieszkańców oraz początki komunizmu.

Na sobotnie popołudnie w ramach jubileuszu zaplanowano inaugurację nowego cyklu varsavianistycznego DSH „Warszawski bzik”.

Inauguracji cyklu będzie towarzyszyła premiera ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami mapy ul. Karowej opowiadającej historię ulicy. Zaplanowano także wirtualny spacer po Karowej, podczas którego zostaną przybliżone m.in. jej nieistniejące lub niezaistniałe miejsca oraz dzieje miasta z jej perspektywy.

Spacer z przewodnikiem poświęcony historii ulicy odbędzie się także w niedzielę. W związku z premierą mapy przygotowano też warsztaty dla dzieci, podczas których będą mogły dowiedzieć się jak powstaje i zmienia się miasto oraz jego ulice.

Sobotnie wydarzenia zakończy koncert, podczas którego wystąpią Iza Kowalewska i Maja Kleszcz.

Centralnym punktem niedzielnych obchodów będzie turniej wiedzy o głównie XX-wiecznej historii stolicy pt. „Warszawa w rozumie”. Podczas czterech rund 16 uczestników będzie odpowiadać na pytania często ilustrowane zdjęciem, fragmentem filmu lub nagraniem audio, przygotowane przez varsavianistów i dziennikarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.