PARTNER PORTALU
  • BGK

Domagalski: 5 mld zł na organizację tzw. małego Expo w Łodzi

  • PAP/JS    20 września 2016 - 13:05
Domagalski: 5 mld zł na organizację tzw. małego Expo w Łodzi
Wiceminister Radosław Domagalski-Łabędzki. (fot. PTWP)

- Organizacja tzw. małego Expo w Łodzi w 2022 r. ma kosztować ok. 5 mld zł. Oznacza to, że będzie to najtańsze Expo w historii - mówił w Łodzi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.
Według Domagalskiego Łódź jest na razie jedyną kandydaturą do organizacji imprezy. - To jest optymistyczna informacja, choć nie zakładamy, że nikt się nie zgłosi - powiedział minister na spotkaniu z mediami.

Polska w połowie czerwca zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji tego wydarzenia. Wybór organizatora wystawy nastąpi pod koniec 2017 r.

Domagalski, pytany, ile może kosztować zorganizowanie wystawy, przypomniał, że do tej pory "operowano" szacunkami. Zwrócił uwagę, że przez ostatnie dwa miesiące pracowała grupa robocza z udziałem przedstawicieli spółek infrastrukturalnych, przedstawicieli ministerstwa rozwoju, ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Jak mówił, weryfikowano wszystkie koszty, które były zawarte w studium wykonalności. Według niego całkowity koszt Expo zamknie się w kwocie nieznacznie ponad 5 mld zł.

- Oznacza to, że będzie to najtańsze Expo w historii. Chciałem też dodać, że z tych 5 mld zł, niemała część zostanie odzyskana w postaci komercjalizacji obiektów, które powstaną na wystawę. Oznacza to, że ostateczny koszt nie będzie większy niż 3 mld zł - dodał.

Według pierwotnych planów, jakie w sierpniu przedstawiał wicepremier Piotr Gliński, szacunkowy koszt wystawy wraz ze wszystkimi inwestycjami (m.in. tunel między stacjami kolejowymi w Łodzi) do 2022 roku miał wynieść do 8 mld zł.

Jak mówił wówczas wicepremier, organizacja Expo wpisuje się w rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zaznaczył, że koszty wystawy to "koszty normalnego rozwoju Łodzi i regionu".

Podczas wtorkowego spotkania Radosław Domagalski, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Expo w Łodzi, poinformował, że niezależnie od tego, czy pojawi się jakiś kolejny kandydat, czy nie, trwają przygotowania do promocji miasta. Zapewnił, że zarówno placówki dyplomatyczne, jak i cała administracja publiczna i rządowa jest zobowiązana do promowania miasta. - Ministrowie, wiceministrowie jeżdżąc na zagraniczne wyjazdy służbowe mają wpisane do agendy swoich spotkań informacje o tym, że Łódź złożyła wniosek i będzie starać się o uzyskanie Expo w 2022 roku - powiedział.

Expo to wystawa organizowana cyklicznie, prezentująca cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. Mianem Expo określa się dwa rodzaje wystaw. Co pięć lat organizowane jest World Expo. Z kolei wystawy tematyczne, tzw. "małe Expo" - International Expo, organizowane są pomiędzy wystawami światowymi. Trwają maksymalnie trzy miesiące i mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Małe Expo w Łodzi ma dotyczyć rewitalizacji miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.