PARTNER PORTALU
  • BGK

Domy dziecka mają problemy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 marca 2010 - 07:23
Domy dziecka mają problemy

Brakuje opiekunów. Dlatego część samorządów tworzy małe placówki. Eksperci uważają, że więcej dzieci powinno trafiać do rodzin zastępczych.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zbiera od wojewodów informacje, ile domów dziecka nie dotrzyma terminu i nie spełni do końca grudnia ustawowych standardów. Dane z 2008 r. wskazywały, że 58 proc. z nich. Z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika, że wciąż jest to około 40 proc. placówek.

Może to przeszkodzić rządowym planom przekształcenia ich w przyjaźniejsze dla dzieci. Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej zakłada, że duże domy dziecka zostaną zlikwidowane. Od 2015 r. nie trafią do nich dzieci poniżej 7 lat, a od 2020 r. będzie w nich przebywać nie więcej niż 14 dzieci.

Nadzór nad wykonaniem planu naprawczego sprawuje wojewoda. Samorządy mogą też ubiegać się za jego pośrednictwem o dodatkowe pieniądze na modernizację. W woj. warmińsko-mazurskim 28 placówek realizujących plan naprawczy otrzymało w ostatnich dwóch latach na ten cel ponad 5,5 mln zł. W woj. lubelskim w tym roku dotacja wyniesie 1,8 mln zł.

Domy dziecka muszą też osiągnąć odpowiedni wskaźnik zatrudnienia opiekunów i wychowawców. Jeden wychowawca może opiekować się maksimum 10 dzieci, a nocą dla więcej niż 14 dzieci potrzeba dwóch opiekunów. Placówki borykają się też z zapewnieniem odpowiedniego wyposażenia pomieszczeń, m.in. miejsc do nauki, wypoczynku oraz prowadzenia zajęć specjalistycznych.

Wyjściem dla samorządów jest tworzenie małych placówek rodzinnych. Program taki prowadzi powiat Inowrocław. Wicestarosta inowrocławski Stanisław Szeliga poinformował „Dziennik Gazetę Prawną”, że dzięki temu powiat kilka lat wcześniej spełni wymagania, jakie ministerstwo planuje wprowadzić w nowej ustawie. W latach 2010-2011 kosztem 2 mln zł powstaną tam cztery nowe domy, każdy dla 14 podopiecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.