PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopłaty dla rolników z terenów niekorzystnych

  • PAP    27 września 2010 - 19:32
Dopłaty dla rolników z terenów niekorzystnych

Od 18 października br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała pieniądze rolnikom prowadzącym gospodarstwo na terenach niekorzystnych rolniczo. W pierwszej kolejności trafią one do gospodarstw zniszczonych przez powódź.
Wnioski o dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych rolniczo (ONW) składane są razem z dokumentami o dopłaty bezpośrednie, a te ARiMR przyjmuje każdego roku od 15 marca do 15 maja.

W tym roku biura powiatowe Agencji przyjęły ponad 700 tys. wniosków. Ponad 90 proc. z nich zostało już zweryfikowanych. Pracownicy Agencji naliczają płatności i przygotowują decyzje administracyjne o przyznaniu dopłat. Dotychczas otrzymało je ok. 240 tysięcy rolników.

Na dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych rolniczo w 2010 r. Agencja przeznaczy ok. 1,3 mld zł. ARiMR zakłada, że do końca tego roku wypłaci 85 proc. środków, co oznacza, że do rolników trafi prawie 1,1 mld zł - poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Tereny określane jako ONW zajmują 56 proc. terenów rolniczych w Polsce. Gospodarowanie na tego typu gruntach wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych z niekorzystnym ukształtowaniem terenu oraz słabą jakością gleb, a także warunkami klimatycznymi. W zależności od tych czynników wyróżniane są cztery rodzaje obszarów ONW, do których przysługuje inna wysokość dopłaty.

Najniższa wynosi 179 zł na 1 ha gruntu i obowiązuje na obszarach nizinnych, gdzie występują słabe gleby. Dopłatę 264 zł na 1 ha otrzymają rolnicy, których gospodarstwo znajduje się na nizinach ze specyficznymi naturalnymi utrudnieniami oraz rolnicy z gmin podgórskich i terenów, których co najmniej połowa powierzchni użytków rolnych położonych jest powyżej 350 m. n.p.m.

Najwyższą dotację z tytułu ONW - 320 zł na 1 ha - przysługuje rolnikom działającym na obszarach górskich, gdzie produkcja rolna jest utrudniona ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu. Zaliczają się do nich gminy i inne tereny, w których ponad połowa użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n.p.m.

Płatności ONW przysługują osobie posiadającej przynajmniej 1-hektarowe gospodarstwo. Wysokość dotacji zależy od wielkości powierzchni gruntów zaliczanych do ONW. Do 50 ha gruntów rolnych rolnik dostaje dopłatę w pełnej wysokości. Natomiast gdy powierzchnia gruntów zaliczanych do niekorzystnych wynosi od 50 do 100 ha, wtedy przysługuje tylko połowa stawki. Dla gospodarstw o areale 100-300 hektarów dopłata wynosi tylko 25 proc. Dotacja nie przysługuje, gdy powierzchnia ONW wynosi więcej niż 300 ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.