PARTNER PORTALU
  • BGK

Dorożkarze mają być wizytówką Świnoujścia

  • pap    26 stycznia 2014 - 20:15
Dorożkarze mają być wizytówką Świnoujścia

W nadmorskim Świnoujściu w najbliższym sezonie letnim turystów powitać mają odnowione i ujednolicone dorożki oraz dorożkarze w nowych uniformach. Miasto ogłosiło konkurs na projekt renowacji bryczek i wzór ubioru woźnicy.
Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, miasto chce, aby dorożki i dorożkarze to była wizytówka Świnoujścia. "Dziś niestety nie wszystkie dorożki wyglądają tak, jakbyśmy chcieli. Projekt renowacji bryczek ma poprawić estetykę dorożek i ujednolicić ich wygląd" - dodał Karelus.

Prace konkursowe powinny dotyczyć modernizacji istniejących dorożek wraz z uprzężą i innym wyposażeniem pojazdów. Konkurs obejmuje także zaprojektowanie nowych uniformów dla dorożkarzy w dwóch wersjach, letniej i wiosenno-jesiennej.

Karelus powiedział, że miasto dało pełną swobodę w zakresie projektów i nie ma określonej stylistyki, w którą należy się wpisać. "Dobrze by było, gdyby projekty nawiązywały do morskiego charakteru miasta, kolorów kojarzonych ze Świnoujściem, czyli białego i niebieskiego, oraz zawierały herb lub logo miasta" - zasugerował Karelus.

"Chcemy, aby jeszcze w tym roku odnowione dorożki i dorożkarze w nowych uniformach wozili turystów po Świnoujściu" - dodał.

Jak mówił, dorożki są związane z nadmorskim kurortem od dawna. Jeszcze przed wojną w niemieckim wówczas Świnoujściu woziły letników. Kilka lat temu było ich około 150, teraz pozostało 40. Tak jak dawniej, bryczki to atrakcja turystyczna, największym zainteresowaniem cieszą się u licznie odwiedzających miasto niemieckich turystów - powiedział.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto ma ukończone 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 lutego. Na autorów najlepszych pomysłów czekają nagrody pieniężne - zwycięzca otrzyma 2,5 tys. zł. Oceny i wyboru najlepszych prac konkurs dokona komisja złożona m.in. z architektów, plastyków i dorożkarzy. Komisja weźmie pod uwagę m.in. oryginalności pomysłu oraz "wrażenia artystyczne".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.