PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacja na Starą Kopalnię

  • pt    31 października 2013 - 16:35
Dotacja na Starą Kopalnię

Ministerstwo Finansów przyznało 5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa na dodatkowe prace w ramach rewitalizacji Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
- To bardzo dobra wiadomość. Stara Kopalnia to obecnie największa prowadzona w Wałbrzychu inwestycja. To projekt na skalę europejską.

Dofinansowanie ze środków UE nie zabezpiecza wykonania wszystkich prac. Ranga i rozmach tej inwestycji wymaga dodatkowych pieniędzy, które konsekwentnie pozyskujemy ze źródeł zewnętrznych – mówił Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Przyznane przez ministerstwo środki zostaną wydane na wykonanie ścieżki dydaktycznej oraz rewitalizację budynku sztygarówki na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia. W ramach ścieżki dydaktycznej przygotowania zostanie przestrzeń warsztatowa i eksperymentalna. W pracowniach na zasadzie mistrz-uczeń przekazywane będą informacje o ginących zawodach.

W ramach kompleksu warsztatowego stworzone zostaną pracownie tapicerskie, meblarskie, stolarni. Wykonany zostanie  nowy obiekt pn.„Muzeum Geologii” (budynek nr 18) do pełnienia funkcji muzealno - wystawienniczej, będącego elementem ścieżki dydaktycznej.

W budynku parterowym o pow. 280 m2 znajduje się łącznik z istniejącą sztolnią kopalnianą. Budynek stworzy szczelne wejście do przestrzeni podziemnej. Główna oś budynku inspirowana będzie korytarzem kopalni zawierając otwartą przestrzeń wystawienniczą. Większość kubatury budynku umieszczona zostanie w skarpie pod projektowanym parkiem. Klin wykonany w skarpie, umożliwi wejście w głąb wykopu, w którym zaobserwować będzie można warstwy z jakich składa się ziemia. Prezentacja będzie miała charakter naukowo - edukacyjny nowocześnie ukazując przekrój geologiczny ziemi.

Park Wielokulturowy Stara Kopalnia obejmuje ok. 4 ha terenów, na których znajduje się 16 budynków wpisanych do rejestru zabytków. Gmina Wałbrzych pozyskała dofinansowanie ze środków RPO Infrastruktura i Środowisko Działanie 11.1 Ochrona i Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego na realizację projektu pn. „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej KWK Julia.

Przewiduje  realizację prac budowlanych w obrębie 11 zabytkowych budynków STAREJ KOPALNI, rekultywację placów i przestrzeni publicznych, na których zlokalizowane zostaną eksponaty muzealne i elementy małej architektury.

W ramach planowanej koncepcji zagospodarowania terenu udostępniona zostanie podziemna trasa turystyczna, w której eksponowane będą wielkogabarytowe pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny itp. .Wartość zadania wynosi 52 575 622, 14 zł, dofinansowanie: ze środków UW wynosi  68,08%. Projekt zakończony zostanie w 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.