PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na biogazownie lub przedszkola

  • GK/lubelskie.pl    11 września 2011 - 08:37
Dotacje na biogazownie lub przedszkola

Nawet 500 tys. zł na budowę biogazowni rolniczych oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w konkursie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.
Nabór wniosków rusza już 27 września. O przyznanie pomocy na inwestycje związane z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego będzie można aplikować do 14 października.

Czytaj też: Biogazownia w każdej gminie

Po tym czasie, od 17 października do 4 listopada, oddziały regionalne agencji zaczną przyjmować wnioski o dofinansowanie innych działalności nierolniczych. Wsparcie przysługuje rolnikom, ich współmałżonkom lub domownikom ubezpieczonym w KRUS, którzy planują prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej: usługowej i produkcyjnej.

Czytaj też: Gdzie są małe rolnicze biogazownie?

Wsparcie mogą więc uzyskać m.in. projekty zakładające powstanie stolarni, cukierni czy zakładu fryzjerskiego. Szansę na dotacje mają też ci, którzy zamierzają prowadzić sklep internetowy, przedszkole albo gospodarstwo agroturystyczne. Lista dotowanych działalności zawiera ok. 400 pozycji.

Do zdobycia jest w tym wypadku maksymalnie 100 tys. zł, przy czym poziom dofinansowania nie może przekroczyć połowy poniesionych kosztów.

Dobrą wiadomością dla rolników nie posiadających własnych pieniędzy jest możliwość skorzystania z zaliczki w wysokości do 50 proc. wnioskowanej kwoty pomocy, a dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe – zwiększenie poziomu dofinansowania nawet do 80 proc. poniesionych kosztów inwestycji.

Inną zmianą ułatwiającą ubieganie się o pomoc jest to, że wniosek można złożyć w dowolnym oddziale regionalnym ARiMR lub za pośrednictwem poczty, co w poprzednich latach było niedopuszczalne.

Najwyżej punktowane będą wnioski złożone przez rolników posiadających małe gospodarstwa leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania. Preferowane też będą wnioski złożone przez rolników mieszkających w gminach o niskimi dochodzie podatkowym, a także tych osób, które nie korzystały wcześniej z podobnego wsparcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bio Alians , 2011-09-12 16:08:19

    Projektowanie Mikrobiogazowni bioalians.pl/mikrobiogazownie.html Zapraszamy do zapoznania się!