PARTNER PORTALU
  • BGK

Dożynki w gminie Dobra

  • www.Bezrzecze24.pl    11 sierpnia 2011 - 12:47
Dożynki w gminie Dobra

15 sierpnia odbędzie się doroczna impreza dożynkowa organizowana przez Urząd Gminy w Dobrej.
Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż rozpocznie się mszą św., która odbędzie się w kościele parafialnym w Dobrej o godzinie 12:00.

Następnie orszak z wieńcami prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Płot uda się w kierunku placu przy boisku sportowym przy ul.Sportowej 7, gdzie będą odbywały się dalsze uroczystości.

Nie zabraknie wielu atrakcji i koncertów zespołów muzycznych (Rising Stars Revue, Grupa Costa oraz inni). Dodatkowymi atrakcjami będą: możliwość obejrzenia Rosomaka, lot balonem, konkursy oraz pokazy. Na wszystkich przybyłych gości będzie czekał poczęstunek w postaci grochówki.

Na placu ustawione zostaną również stoiska sołeckie, na których będą prezentowane tradycyjne wyroby. Na godzinę 23:00 zaplanowano pokaz fajerwerków a tuż po nim dyskoteka pod gołym niebem do białego rana.

Dożynki to zwyczaj ludowy Słowian i plemion bałtyckich, zwany często w różnych stronach Polski wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem.

Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np. z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju.

Pozostawione na polu kłosy ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec dożynkowy niosła na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców.

Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu.

Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.

Patronat medialny nad imprezą objęły m.in. portale Bezrzecze24.pl oraz Mierzyn24.pl.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • iwcia, 2011-08-22 15:05:28

    a gdzie były te dożynki bo byłam a tam nic się nie działo