Droga pożarowa. Kiedy parkowanie tam może skończyć się mandatem?

  • Przeclaw24.pl
  • 24-07-2017
  • drukuj
Od kilku dni w Przecławiu pojawiły się nowe znaki na drogach osiedlowych. To efekt wcielenia "Planu stałej organizacji ruchu drogowego w ciągu dróg wewnętrznych zlokalizowanych na terenie zasobów mieszkaniowych zarządzanych i administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Przecław – Zielone Pole". Największe zainteresowanie wzbudza znak "droga pożarowa". Czy zapłacimy mandat parkując na niej?
Droga pożarowa. Kiedy parkowanie tam może skończyć się mandatem?
Znaki te mają charakter informacyjny (fot.przeclaw24.pl)

Okazuje się, że znaki te mają charakter informacyjny i należą do grupy znaków PPOŻ i BHP. Nie znajdują się one w katalogu znaków i sygnałów drogowych, za które policja może ukarać kierowcę.

Ale nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezkarni i nie musimy stosować się do ustawionych tablic. Są bowiem sytuacje, w których pozostawienie auta w takim miejscu może nas sporo kosztować. Możemy bowiem utrudnić akcję ratunkową i przyczynić się do tragedii. Podczas akcji strażaków możemy zostać na ich wniosek surowo ukarani.

Według przepisów, drogę pożarową musi posiadać każdy budynek. Wyznaczenie przebiegu drogi pożarowej oraz dbanie o jej stan należy do obowiązków zarządcy budynku. Administrator powinien zapewnić wszelkim służbom ratunkowym swobodny dojazd przed wejście o każdej porze dnia i nocy, a co za tym idzie, dopilnować, żeby droga pożarowa nie była zastawiana samochodami.

Przepisy regulujące funkcjonowanie dróg przeciwpożarowych to § 5 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, § 12 i 13 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Tabliczki "droga pożarowa" na co dzień należy traktować jako informację. Dopiero w momencie, gdy występuje ze znakiem drogowym "zakaz postoju" lub "zakaz zatrzymywania się" jest podstawa do interwencji Policji i wystawienia mandatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE