PARTNER PORTALU
  • BGK

Duchowy przywódca Tybetu odwiedzi Wrocław

  • PAP    24 sierpnia 2010 - 18:18

Wykład o solidarności, wizyta w synagodze i spotkanie z młodzieżą, to najważniejsze punkty wrześniowej wizyty we Wrocławiu duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy XIV. Będzie to jedyne miasto w Polsce, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Dalajlama XIV odwiedzi Wrocław w dniach 22-23 września, stolicę Dolnego Śląska wybrał z 85 innych propozycji. Zaproszenie do duchowego przywódcy Tybetu zostało wystosowane z okazji obchodów 30-lecia powstania "Solidarności".

Wizytę dalajlama rozpocznie wykładem, który wygłosi w Hali Stulecia. - Tematem odczytu będzie solidarność na świecie, ale znajdzie się w nim także akcent polskiej Solidarności i tego, jakie było jej znaczenie - mówił Dutkiewicz.

W spotkaniu będzie mogło wziąć udział 6 tys. osób. Wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane, pełna jest także licząca 500 miejsc lista rezerwowa. - Jeśli osoby, które się zapisały nie odbiorą wejściówek, to nie jest wykluczone, że będzie jeszcze szansa na wejście na wykład. Być może przed halą postawimy także telebim - dodał prezydent.

Po wykładzie Dalajlama XIV odwiedzi wystawę "Solidarny Wrocław" oraz Synagogę pod Białym Bocianem we wrocławskiej dzielnicy Czterech Świątyń.

Na 23 września zaplanowana została konferencja prasowa, spotkanie z młodzieżą w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz modlitwa wielowyznaniowa. - Jesteśmy w kontakcie z wrocławskimi liceami, bo liczba miejsc w kościele będzie ograniczona. Jego świętobliwość chce, żeby była to spontaniczna dyskusja i będzie można pytać o wszystko - zapowiedział prezydent.

Będzie to druga wizyta Dalajlamy w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. duchowny spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.

Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś.

W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był w Polsce trzy razy - w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.