PARTNER PORTALU
  • BGK

Duchy i niedźwiedzie przy chełmskim bulwarze

  • chelmonline.pl (paw.)    24 listopada 2011 - 09:08
Duchy i niedźwiedzie przy chełmskim bulwarze

Pięć posągów niedźwiedzi i trzy ducha Bielucha stanęło przy bulwarze nad Uherką. Rzeźby kosztowały pół miliona złotych.
Rzeźby niedźwiedzi oraz ducha Bielucha zaprojektowała pracownia artystyczna małżeństwa Piotra i Marii Prus z Lublina. Na podstawie ich modeli, posągi z wielotonowych brył piaskowca wykuli pracownicy firmy Kamex z Suchedniowa.

– Pojawiały się różne propozycje. Ostatecznie zdecydowaliśmy, aby rzeźby przedstawiały symbole miasta, coś z czym Chełm jest kojarzony, a więc białego niedźwiedzia i przyjaznego ducha – mówi prezydent Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Jedna z rzeźb, to stojąca postać niedźwiedzia. Ustawiona na specjalnym podeście ma wysokość blisko 3,5 metra. Kolejne przedstawiają m.in. niedźwiadka stojącego na czterech łapach oraz opartego o podłużny podest, który stanowi jednocześnie ławkę.

– Każdy teraz może się sfotografować na tle wielkiego misia, innemu usiąść na grzbiecie lub, siedząc na ławce stanowiącej integralną cześć rzeźby, objąć przyjaźnie spoglądającego niedźwiadka – dodaje prezydent Fisz – W ten sposób stworzyliśmy kolejny rozpoznawalny element Chełma – niedźwiedziego miasta, w którym w wielu miejscach spotkać można jego symbol.

Oprócz niedźwiedzi na 3,5 kilometrowym bulwarze stanęły trzy postumenty przedstawiające ducha Bielucha, kolejny symbol miasta, nawiązującego do kredowych podziemi.

Środki związane z opracowaniem i wykonaniem postaci z piaskowca pochodzą z unijnej dotacji, którą miasto otrzymało na budowę bulwaru nad Uherką.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2011-11-28 18:02:25

    Bulwar w Królewskim Grodzie wita turystów rzeźbami, Warto odwiedzić Chełm i zrobić sobie zdjęcie z duszkami. Niedźwiedzie są białe i w swej postaci miłe i wspaniałe, Bulwar to atrakcja dla dorosłych i dla wszystkich dzieci, A ja mam nadzieję,że wśród turystów znajdą się poeci....  rozwiń