PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa święta Krakowa jednego dnia?

  • JS    17 maja 2017 - 20:32
Dwa święta Krakowa jednego dnia?
Flagi Krakowa będą eksponowane nie tylko 5 czerwca, ale także w dni ważne dla historii i kultury Krakowa (Fot. Tomasz Stankiewicz/krakow.pl)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski proponuje, by wraz ze Świętem Miasta Krakowa, które przypada corocznie 5 czerwca i upamiętnia lokację miasta, obchodzone było również Święto Flagi Miasta Krakowa, czyli biało-niebieskich barw miejskich. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą krakowscy radni na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa – 17 maja.
Uchwałę w sprawie ustanowienia Święta Miasta Krakowa i Święta Flagi Miasta Krakowa przygotował prezydent Jacek Majchrowski.

– Wprowadzenie nowego święta ma na celu edukowanie krakowian i turystów w zakresie znaczenia miejskiej kolorystyki. Oficjalne barwy miasta niekiedy utożsamiane są bowiem z kolorami przypisanymi tematyce religijnej. Tymczasem kolor niebieski  pojawia się w palecie barw miasta już w XVI wieku. Pierwsza potwierdzona o nich wzmianka pochodzi z 1542 r. – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Co roku, 5 czerwca, krakowanie obchodzą święto swojego miasta – tego dnia przypada rocznica nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i więzi mieszkańców z kulturą, historią  i tradycją Krakowa powinna być też świadomość, że Kraków posiada własne barwy miejskie. Dlatego flagi Krakowa będą eksponowane nie tylko 5 czerwca, ale także w dni ważne dla historii i kultury Krakowa, co przyczyni się do propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.