PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwieście koncertów w dwusetne urodziny Chopina

  • PAP    1 marca 2010 - 10:20

W poniedziałek we wszystkich gminach województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się dwieście koncertów z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Projekt "200 na 200" przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Na miejsca koncertów wybrano przedszkola, szkoły, ośrodki kultury, sanatoria, muzea, sale widowiskowe, zamki i pałace, które dysponują fortepianami i pianinami. Utwory wielkiego kompozytora zagrają studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciele i uczniowie klas fortepianu.

Wszystkie koncerty zostaną uwiecznione na fotografiach, które mają być prezentowane 10 czerwca na wystawie w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni koło Golubia-Dobrzynia. Kilkunastoletni Chopin w tej miejscowości, w nieistniejącym już dworku, spędzał wakacje u zaprzyjaźnionej rodziny Dziewianowskich w latach 1824 i 1825.

Dwieście koncertów jest częścią bogatego programu obchodów Roku Chopinowskiego w województwie kujawsko-pomorskim, w którym znalazło się jeszcze około 40 imprez. Program przygotował powołany przez marszałka województwa komitet organizacyjny, przy wsparciu licznych organizacji i instytucji. Na sfinansowanie obchodów przeznaczono po milionie złotych z budżetu województwa i ze środków unijnych.

Z okazji urodzin Chopina w piątek w Pałacu Sztuki w Budapeszcie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego z Bydgoszczy. Koncert uświetni reaktywację węgierskiego Towarzystwa Chopinowskiego. W programie wieczoru znalazły się m.in. Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 i koncert fortepianowy f-moll op. 21. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.