PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworu Artusa w Gdańsku odrestaurowany. Efekt olśniewający

  • PAP    27 listopada 2014 - 10:30

Zakończył się trwający od maja br. remont frontowej ściany jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska - Dworu Artusa. W piątek z tej okazji odbędzie się specjalny pokaz iluminacji obiektu.
W ramach remontu odnowiona została cała frontowa elewacja wraz ze zdobiącymi ją kamiennymi i metalowymi elementami. Zabiegi konserwatorskie przeszła też wieńcząca obiekt attyka, w tym posągi Siły, Sprawiedliwości i Fortuny oraz portal wejściowy.

Jak powiedziała Aleksandra Płotka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które jest gospodarzem Dworu Artusa, ostatnie prace konserwatorskie przy fasadzie miały miejsce 16 lat temu i od tego czasu na elewacji i zdobiących ją elementach pojawiły się ubytki i inne zniszczenia spowodowane głównie przez warunki atmosferyczne.

Płotka wyjaśniła, że w ramach tegorocznych prac uzupełniono tynk lub zaprawę w miejscach, gdzie zostały one wymyte przez deszcze, zasklepiono też spękania w murach i usunięto glony, porosty i inne organizmy, które pojawiły się w niektórych miejscach elewacji. Po przeprowadzeniu tych zabiegów cała powierzchnia fasady została oczyszczona z zabrudzeń i pomalowana.

Częścią prac była też naprawa licznych kamiennych elementów oraz rzeźb zdobiących fasadę Dworu Artusa, wykonanych w większości z mało trwałego, podatnego na zniszczenia piaskowca gotlandzkiego. Po uzupełnieniu ubytków powstałych w kamiennych ozdobach, konserwatorzy odtworzyli zdobiące je polichromie oraz złocenia.

Prace te objęły m.in. portal wejściowy i attykę (górny element budynku z balustradą) oraz rzeźby zdobiące front i dach obiektu, w tym alegoryczne figury Siły, Sprawiedliwości i Fortuny oraz rzeźby umieszczone na konsolach między oknami.

Renowację fasady Dworu Artusa przeprowadziły Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków. Prace te były kolejnym etapem renowacji, jakiej od kilku lat sukcesywnie poddawany jest Dwór Artusa. Jak dotąd udało się m.in. wymienić wszystkie frontowe okna obiektu oraz odrestaurować figurę Hermesa zdobiącą przedproże Dworu.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Monika Kryger, z okazji zakończenia prac przy fasadzie, w piątek od godz. 16 front Dworu Artusa będzie podświetlony specjalnym zestawem świateł.

"Nie chcemy zdradzać szczegółów, aby gdańszczanie i turyści mieli niespodziankę" - powiedziała Kryger dodając, że w trakcie kilkugodzinnego świetlnego spektaklu na miejscu obecni będą specjaliści, którzy przeprowadzili renowację. 

Znajdujący się w historycznym centrum Gdańska, obok Ratusza Głównomiejskiego i Fontanny Neptuna, gdański Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350.

Dwór Artusa jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska. W jego muzealnym wnętrzu podejmuje się też najwyższych przedstawicieli państw oraz wybitnych ludzi świata nauki i kultury. Odbywają się tu konferencje, koncerty i wystawy okolicznościowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.