PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyskutujemy o szlakach turystycznych

  • GK    27 listopada 2012 - 13:01
Dyskutujemy o szlakach turystycznych

Jak powinno wyglądać oznakowanie szlaku turystycznego oraz jaki jest najlepszy sposób na zarządzanie szlakiem turystycznym?
Odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć uczestnicy Kujawsko-Pomorskiego Forum Szlaków Turystycznych, które odbywa się dzisiaj (27 listopada) w urzędzie marszałkowskim.

Szlaki turystyczne to ważny element infrastruktury turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego. Szlaki kulturowe stały się w ostatnich latach popularną formułą prezentowania różnego rodzaju zabytków. Szlaki piesze i rowerowe, związane z turystyką kwalifikowaną, pozwalają na odkrywanie skarbów natury, a turystyka piesza i rowerowa to doskonała forma rekreacji.

Celem forum jest uporządkowanie wiedzy dotyczącej szlaków turystycznych w szczególności w zakresie standardów ich znakowania, promocji i zarządzania. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest prawie sześć tysięcy kilometrów różnych szlaków turystycznych.

Większość jest zewidencjonowana, gdyż są one administrowane przez regionalne oddziały PTTK. To 3174 km szlaków pieszych, 2207 km rowerowych i ok. 300 km szlaków kajakowych. Są one oznakowane kolorami według obowiązujących w całym kraju zasad.

Jak informuje urząd marszałkowski, problemem są szlaki kulturowe, które nie są w żaden sposób ewidencjonowane, do tego panuje dowolność w sposobach ich znakowania i wytyczania. Sprawa szlaków turystycznych nie została do tej pory uregulowana prawnie.

Dzięki dotacjom unijnym wiele samorządów i organizacji pozarządowych wyznacza lub planuje wyznaczanie szlaków turystycznych. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dobre praktyki związane ze znakowaniem i zarządzaniem szlakami turystycznym oraz propozycje tworzenia nowych szlaków.

Kujawsko-Pomorskie Forum Szlaków Turystycznych jest organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Oddział Miejski PTTK w Toruniu i Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Skierowane jest do przedstawicieli samorządów terytorialnych, lokalnych organizacji turystycznych, regionalnych oddziałów PTTK oraz innych stowarzyszeń działających w obszarze turystyki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.