PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziękczynienie za beatyfikację

  • PAP    10 września 2010 - 11:12

Uroczysta msza św. celebrowana w niedzielę na tamie wiślanej będzie kulminacyjnym momentem włocławskich uroczystości dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
Podczas nabożeństwa prymas ofiaruje miastu relikwie błogosławionego męczennika. Nabożeństwo, poprzedzone okolicznościowym koncertem, odprawione zostanie w niedzielę, przy krzyżu na włocławskiej tamie, pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Uroczystą homilię wygłosi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W uroczystości wezmą udział władze samorządowe z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. 

Tuż po zakończeniu eucharystii odbędzie się procesja z relikwiami do nowo wybudowanej kaplicy ks. Jerzego. Stanowi ona najważniejszą część powstającego za sprawą Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani sanktuarium.

Kości z dłoni ks. Popiełuszki zostaną umieszczone w relikwiarzu w kształcie krzyża. Ważący 900 kg relikwiarz zawiśnie na ścianie kościoła wzniesionego zaledwie w ciągu roku.

Kaplica ks. Jerzego i kościół są tylko częścią zaprojektowanego sanktuarium, poświęconego pamięci o życiu i śmierci błogosławionego kapłana. W najbliższej przyszłości powstać ma tu również sala-muzeum z licznymi pamiątkami związanymi z osobą księdza, a obok stanie wieża z widokiem na Wisłę, dzięki której miejsce spoczynku relikwii będzie widoczne z oddali.

Zaplanowane na trzy dni uroczystości, związane z osobą ks. Jerzego, rozpoczną się już w piątek wieczorem koncertem orkiestry kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” we włocławskiej w bazylice katedralnej. Na sobotę, w auli Wyższego Seminarium Duchownego, zaplanowano sympozjum zatytułowane „Zwyciężył już dziś”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.