PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzielnica jak z pocztówki

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 20:38

Ponad sto pocztówek z przełomowy XIX i XX w. przedstawiających wrocławską dzielnicę Leśnica i okoliczne osiedla można oglądać od wtorku na wystawie w Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu.
Na ekspozycji oprócz pocztówek z widokami Leśnicy znalazły się również kartki pocztowe przedstawiające okoliczne osiedla, m.in. Pracze Odrzańskie, Stabłowice czy Złotniki - poinformował PAP Piotr Makarewicz z Centrum Kultury "Zamek".

Zwiedzający mogą zobaczyć na starych pocztówkach widoki dobrze znane wrocławianom - jak zamek w Leśnicy, kościół św. Jadwigi czy zabytkowe budynki na Praczach Odrzańskich. "Na pocztówka zobaczymy również wiele budowli już nie istniejących, na przykład kościół staroluterański w Leśnicy, pałace Bucholza i Lauterbacha na Stabłowicach, pałac złotnicki czy gospodę w Żarze" - poinformował Makarewicz.

Pocztówki przedstawiają również popularne przed 1945 r. miejsca wypoczynku w Gałowie i w Nowej Karczmie. "Część pocztówek obrazuje rozwijający się przemysł - zakłady chemiczne na Złotnikach, przędzalnia na Stabłowicach oraz postępującą urbanizację tej części Wrocławia - nowe wille i mosty w Leśnicy" - dodał Makarewicz.

Najstarsza prezentowana karta pocztowa pochodzi z 1897 r., zaś najmłodsza z 1944 r. Pocztówki pochodzą ze zbiorów pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego Karola Bykowskiego.

Ekspozycję można zwiedzać do 23 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.