PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzielnica jak z pocztówki

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 20:38

Ponad sto pocztówek z przełomowy XIX i XX w. przedstawiających wrocławską dzielnicę Leśnica i okoliczne osiedla można oglądać od wtorku na wystawie w Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu.
Na ekspozycji oprócz pocztówek z widokami Leśnicy znalazły się również kartki pocztowe przedstawiające okoliczne osiedla, m.in. Pracze Odrzańskie, Stabłowice czy Złotniki - poinformował PAP Piotr Makarewicz z Centrum Kultury "Zamek".

Zwiedzający mogą zobaczyć na starych pocztówkach widoki dobrze znane wrocławianom - jak zamek w Leśnicy, kościół św. Jadwigi czy zabytkowe budynki na Praczach Odrzańskich. "Na pocztówka zobaczymy również wiele budowli już nie istniejących, na przykład kościół staroluterański w Leśnicy, pałace Bucholza i Lauterbacha na Stabłowicach, pałac złotnicki czy gospodę w Żarze" - poinformował Makarewicz.

Pocztówki przedstawiają również popularne przed 1945 r. miejsca wypoczynku w Gałowie i w Nowej Karczmie. "Część pocztówek obrazuje rozwijający się przemysł - zakłady chemiczne na Złotnikach, przędzalnia na Stabłowicach oraz postępującą urbanizację tej części Wrocławia - nowe wille i mosty w Leśnicy" - dodał Makarewicz.

Najstarsza prezentowana karta pocztowa pochodzi z 1897 r., zaś najmłodsza z 1944 r. Pocztówki pochodzą ze zbiorów pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego Karola Bykowskiego.

Ekspozycję można zwiedzać do 23 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.