PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Babci i Dziadka, Rafalska: Jesteście Instytucją, pogotowiem i powiernikami

  • PAP/AT    21 stycznia 2017 - 08:50
Dzień Babci i Dziadka, Rafalska: Jesteście Instytucją, pogotowiem i powiernikami
Minister Elżbieta Rafalska złożyła życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (fot.fotolia)

• Życzę wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, aby mogli cieszyć się pogodną i radosną jesienią życia - napisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w liście do babć i dziadków z okazji ich święta.
• W Polsce jesteście czymś więcej, niż częścią rodziny. Jesteście Instytucją. Pogotowiem. Powiernikami. Często Ostatnią Deską Ratunku - napisała minister.
Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia (w sobotę), a Dzień Dziadka - 22 stycznia (w niedzielę).

"Z ogromną przyjemnością, z okazji Waszego Święta, składam Wam najserdeczniejsze powinszowania, wśród których na pierwszym miejscu znajdują się życzenia długich i szczęśliwych lat spędzonych razem z wnukami" - napisała Rafalska w liście do babć i dziadków.

"W Polsce jesteście czymś więcej, niż częścią rodziny. Jesteście Instytucją. Pogotowiem. Powiernikami. Często Ostatnią Deską Ratunku" - dodała.

Podkreśliła, że nie do przecenienia jest pomoc, jakiej babcie i dziadkowie udzielają rodzicom, często zabieganym, między pracą, obowiązkami domowymi i zadaniami wychowawczymi. Wskazała, że to dziadkowie najczęściej mają czas dla wnuków.

"Ale dają im też znacznie więcej. Prawdziwe ciepło. Spokój, mądrość oraz wyrozumiałość, biorące się z doświadczenia. Zabierają w świat baśni i marzeń, ale także są łącznikiem między pokoleniami. Żywą historią" - dodała Rafalska.

Czytaj też: Robert Biedroń i Jolanta Kwaśniewska tworzą „Kącik Babci i Dziadka”

"Życzę zatem wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, aby mogli cieszyć się pogodną i radosną jesienią życia. Jeśli czują się na siłach, niech kontynuują pracę zawodową, ucząc młodych. Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków" - zakończyła.

W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka świętować będzie ok. 75 proc. osób w wieku 50+ i przeciętnie mogą się one spodziewać życzeń od trojga wnucząt - wynika z opracowania Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przygotowanego na podstawie Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych "SHARE: 50+ w Europie".

Badanie pokazało, że Polacy w wieku 50+ nie tylko mają wnuki częściej, lecz także przeciętnie o jednego więcej niż dziadkowie w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy.

Wśród wszystkich badanych osób 50+ mających wnuki, niemal co druga deklarowała zajmowanie się nimi pod nieobecność rodziców. Polscy dziadkowie i babcie poświęcali na opiekę nad wnukami o ponad trzy godziny tygodniowo więcej niż dziadkowie i babcie w innych krajach, z każdym wnukiem przeciętnie spędzając ok. 9 godzin tygodniowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.