Dzień Dziecka w Warszawie. Gdzie warto się wybrać?

Warsztaty dubbingowe, premiery spektakli teatralnych, podwórkowe zabawy, koncerty i piknik rodzinny - to część atrakcji zaplanowana przez warszawskie instytucje kultury z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenia będą się odbywały od 28 maja do 12 czerwca m.in. w Nowym Teatrze i Zachęcie.
Dzień Dziecka w Warszawie. Gdzie warto się wybrać?
Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury (fot. pixabay.com)

Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury powstała we wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy. W ciągu 9 dni w m.in. muzeach i teatrach będą odbywały się specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotowane przez artystów, pedagogów i animatorów. Prócz tego wydarzenia zaplanowały także inne instytucje kultury, jak np. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczną się w najbliższy weekend w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie. Dla dzieci w sobotę zagrają zespoły Smyki na Kępie i Orkiestra Warsaw Camerata, a w niedzielę - legendarne Fasolki.

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia tydzień później wystąpi kompozytorka, piosenkarka oraz autorka tekstów piosenek Aida Kosojan-Przybysz. Na Grochowskiej odbędą się także m.in. warsztaty dla najmłodszych z beatboxu, pantomimy, grafiki warsztatowej i tworzenia figurek z masy cukrowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 4 czerwca organizuje wycieczkę do domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie, podczas gdy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w tym czasie będzie się odbywał piknik rodzinny.

Bohaterami Dnia Dziecka w Muzeum Polin będą król Maciuś i Alicja w Krainie Czarów, która to kraina - jak zapowiada instytucja - na jeden dzień powstanie w parku dookoła budynku instytucji. Na terenie Krainy Czarów dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w warsztatach z ręcznego robienia cukierków, hebrajskiego alfabetu i krykieta, a także w zajęciach tłumaczonych na Polski Język Migowy. Prócz tego muzeum oferuje darmowe zwiedzanie wystawy "Frank Stella i synagogi dawnej Polski" oraz interaktywny koncert dla dzieci organizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W Centrum Sztuki Współczesnej wydarzenia - warsztaty i spotkania kreatywne dla rodzin z dziećmi w wieku 0-12 lat - inspirowane są wystawą "Rzeczy robią rzeczy". Odbędą się np. koncerty interaktywne, warsztaty lalkowe i skarpetkowe oraz spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem - autorami książki "Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek", laureatami Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii Literatura Dziecięca za tekst i ilustracje. W Kinie.Lab zaprezentowane zostaną filmy animowane, m.in. "Aston i kamyki", "Jak to się dzieje" i "Niesforny bit".

W Zachęcie program skonstruowano wokół wystaw Teresy Murak i ekspozycji "Podróżnicy" i zróżnicowano według kategorii wiekowych. Przedszkolaki będą np. rysować mapę skarbów, uczniowie szkół podstawowych sprawdzać, czy ze słów da się stworzyć obraz albo przełożyć je na dźwięk, a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozmawiać o sztuce współczesnej na przykładach dzieł z kolekcji Zachęty.

Muzeum Warszawy przygotowało program zarówno dla odkrywców prawobrzeżnej Warszawy, jak i dla zapalonych muzealników. Na Pradze będzie można m.in. zwiedzić siedzibę muzeum, stworzyć kolaż, spacerować po Bródnie szlakiem miejscowych rzeźb albo uczyć się drukarstwa i ilustracji. Centrum Interpretacji Zabytku proponuje za to np. zajęcia "Z czego składa się kamienica?", "Staromiejskie malowidła", "Podróże z UNESCO" i "Zawód: architekt".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE