PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Dziecka w Warszawie. Gdzie warto się wybrać?

  • PAP/AS    28 maja 2016 - 13:56
Dzień Dziecka w Warszawie. Gdzie warto się wybrać?
Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury (fot. pixabay.com)

Warsztaty dubbingowe, premiery spektakli teatralnych, podwórkowe zabawy, koncerty i piknik rodzinny - to część atrakcji zaplanowana przez warszawskie instytucje kultury z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenia będą się odbywały od 28 maja do 12 czerwca m.in. w Nowym Teatrze i Zachęcie.
Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury powstała we wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy. W ciągu 9 dni w m.in. muzeach i teatrach będą odbywały się specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotowane przez artystów, pedagogów i animatorów. Prócz tego wydarzenia zaplanowały także inne instytucje kultury, jak np. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczną się w najbliższy weekend w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie. Dla dzieci w sobotę zagrają zespoły Smyki na Kępie i Orkiestra Warsaw Camerata, a w niedzielę - legendarne Fasolki.

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia tydzień później wystąpi kompozytorka, piosenkarka oraz autorka tekstów piosenek Aida Kosojan-Przybysz. Na Grochowskiej odbędą się także m.in. warsztaty dla najmłodszych z beatboxu, pantomimy, grafiki warsztatowej i tworzenia figurek z masy cukrowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 4 czerwca organizuje wycieczkę do domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie, podczas gdy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w tym czasie będzie się odbywał piknik rodzinny.

Bohaterami Dnia Dziecka w Muzeum Polin będą król Maciuś i Alicja w Krainie Czarów, która to kraina - jak zapowiada instytucja - na jeden dzień powstanie w parku dookoła budynku instytucji. Na terenie Krainy Czarów dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w warsztatach z ręcznego robienia cukierków, hebrajskiego alfabetu i krykieta, a także w zajęciach tłumaczonych na Polski Język Migowy. Prócz tego muzeum oferuje darmowe zwiedzanie wystawy "Frank Stella i synagogi dawnej Polski" oraz interaktywny koncert dla dzieci organizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W Centrum Sztuki Współczesnej wydarzenia - warsztaty i spotkania kreatywne dla rodzin z dziećmi w wieku 0-12 lat - inspirowane są wystawą "Rzeczy robią rzeczy". Odbędą się np. koncerty interaktywne, warsztaty lalkowe i skarpetkowe oraz spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem - autorami książki "Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek", laureatami Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii Literatura Dziecięca za tekst i ilustracje. W Kinie.Lab zaprezentowane zostaną filmy animowane, m.in. "Aston i kamyki", "Jak to się dzieje" i "Niesforny bit".

W Zachęcie program skonstruowano wokół wystaw Teresy Murak i ekspozycji "Podróżnicy" i zróżnicowano według kategorii wiekowych. Przedszkolaki będą np. rysować mapę skarbów, uczniowie szkół podstawowych sprawdzać, czy ze słów da się stworzyć obraz albo przełożyć je na dźwięk, a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozmawiać o sztuce współczesnej na przykładach dzieł z kolekcji Zachęty.

Muzeum Warszawy przygotowało program zarówno dla odkrywców prawobrzeżnej Warszawy, jak i dla zapalonych muzealników. Na Pradze będzie można m.in. zwiedzić siedzibę muzeum, stworzyć kolaż, spacerować po Bródnie szlakiem miejscowych rzeźb albo uczyć się drukarstwa i ilustracji. Centrum Interpretacji Zabytku proponuje za to np. zajęcia "Z czego składa się kamienica?", "Staromiejskie malowidła", "Podróże z UNESCO" i "Zawód: architekt".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.