PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Jedności Kaszubów. Oto program tegorocznego święta

  • aw    17 marca 2018 - 18:00
Dzień Jedności Kaszubów. Oto program tegorocznego święta
Waznym wydarzeniem obchodów był Bieg Jedności Kaszubów we Władysławowie (fot.wladyslawowo.pl)

19 marca Kaszubi świętują Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia i atrakcje.
  • We Władysławowie odbył się Bieg Jedności Kaszubów, w Kosakowie mistrzowie gier karcianych zagrają w Baśkę. Bity będzie rekord gry na akordeonie.
  • W Gdańsku hymn kaszubski zabrzmi przy pomniku Świętopełka II Wielkiego.
  • Pierwsze obchody Dnia Jedności Kaszubów odbyły się w 2004 roku.


Święto ustanowiono na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w buli papieża Grzegorza IX w 1238 roku. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz jego syna Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub.

Bieg, gry karciane i rekordowe granie

17 marca miłośnicy biegania spotkali się we Władysławowa na Bieg Jedności Kaszubów. Do pokonania były różne trasy, w zależności od wieku i predyspozycji. Pobiegły także dzieci na odległość 1238 m. 

W niedzielę (18 marca) do Kosakowa zaprasza tamtejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na wspólne świętowanie Dnia Jedności Kaszubów. Będzie turniej gry karcianej Baśka i występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Finałem imprezy będzie próba bicia rekordu wspólnej gry na akordeonie. Chodzi o to, by jak najwięcej osób jednocześnie zagrało ten sam utwór. Rekord ten został pobity m.in. w 2016 roku w Bojanie. Wtedy aż 371 akordeonów zabrzmiało z okazji Dnia Jedności Kaszubów. 

Świętowanie przy pomniku Świętopełka II Wielkiego

W Dzień Jedności Kaszubów, czyli 19 marca, organizatorzy pierwszych obchodów z 2004 roku zapraszają na wspólne śpiewanie hymnu Kaszubskiego. — „Òd Gduńska tu jaż do Roztoczi bróm" — dokładnie 14 lat temu zaśpiewano tak w Gdańsku przy pierwszych w historii obchodach Dnia Jedności Kaszubów, na pamiątkę najstarszej wzmianki o naszym narodzie z 19.03.1238 roku. Spotkajmy się i w tym roku, aby wspólnie świętować! — piszą organizatorzy w wydarzeniu na Facebooku.

Start o godz. 17.00 w parku Świętopełka w Gdańsku (między ulicami Szeroką i Świętojańską). 

Wcześniej, bo o godz. 12.00 marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk weźmie udział w uroczystości z okazji Dnia Jedności Kaszubów — złoży kwiaty pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.