PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Języka Ojczystego: Biblioteka Śląska walczy o poprawność językową

  • PAP/AT    20 lutego 2017 - 08:40
Dzień Języka Ojczystego: Biblioteka Śląska walczy o poprawność językową
Biblioteka Śląska (fot.wikipedia.org/PetrusSilesius)

• 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
• W związku z tym świętem Biblioteka Śląska w Katowicach organizuje zabawę językową, która ma zwrócić uwagę na problem „waty słownej” – mowy pozbawionej sensu.
Jak zwracają uwagę w zaproszeniu do zabawy bibliotekarze z tej największej śląskiej książnicy, zjawisko czczej gadaniny panoszy się coraz bardziej. Wodolejstwo, bicie piany, tere-fere i paplanina to tylko niektóre synonimy odnoszące się do wyrażenia "wata słowna". Słyszymy to w wypowiedziach polityków, w mediach i w mowie potocznej.

Zabawa polega na wymyśleniu zdania w dwóch wersjach - poprawnej językowo i w formie nic niemówiącej "waty słownej". Wyzwanie polega na zastąpieniu precyzyjną formą rozbudowanego, pozbawionego sensu zdania - przykładu paplaniny.

21 lutego w Bibliotece Śląskiej zostanie przygotowany specjalnie oznakowany punkt. Do 27 lutego czytelnicy i mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać tam swoje propozycje, można je też przesłać drogą elektroniczną na adres: konkurs@bs.katowice.pl.

Najciekawsze zostaną zamieszczone na stronie www.bs.katowice.pl. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają nagrody książkowe i tytuł Lubownika Języka Ojczystego. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 28 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.