PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Tak miasta upamiętniły żołnierzy

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 19:50
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Tak miasta upamiętniły żołnierzy
1 marca w Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot.prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska)

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w miastach odbyły się apele, biegi pamięci i marsze, msze święte i projekcje filmów.
1 marca w Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W miastach odbyły się z tej okazji liczne uroczystości.

W Łodzi stanęły "Namioty Wyklętych"

W Łodzi uroczystości z udziałem działaczy Solidarności, przedstawicieli Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, władz miasta i młodzieży odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu. To pierwszy tego rodzaju monument w Polsce. Odsłonięty został pod koniec 2009 r. Stanął w al. Karola Anstadta na wprost budynku, w którym podczas II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a w latach 1945-56 - Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Czytaj też: Duda: Musi powstać prawdziwe mauzoleum Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zaprosiło łodzian do "Namiotów Wyklętych", które stanęły w łódzkiej Manufakturze. Rozdawano ulotki informujące o losach Żołnierzy Wyklętych; wewnątrz namiotów można było zapoznać się z ich biogramami, prezentacją multimedialną, usłyszeć archiwalny zapis procesu Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

W kinie Kinematograf zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Mit o Szarym" zrealizowanego przez Grzegorza Królikiewicza. Bohaterem jest Antoni Heda - "Szary", dowódca partyzanckiego oddziału AK działającego na Kielecczyźnie. W sierpniu 1945 r. zaatakował ubeckie więzienie w Kielcach i uwolnił kilkaset osób. W odwecie za tę akcję został skazany na karę śmierci. Wyrok zmieniono na dożywocie, w 1956 roku "Szary" odzyskał wolność. Wieczorem w łódzkiej archikatedrze odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich niezłomnych.

We Wrocławiu uroczystości na Cmentarzu Osobowickim

We Wrocławiu oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się na Cmentarzu Osobowickim. To jedyna nekropolia w Polce, gdzie zachowały się w niemal niezmienionym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Istnienie kwater więźniów okresu stalinowskiego ujawniono dopiero w 1987 r. Spoczywają tam m.in. członkowie WiN, oficerowie Wojska Polskiego i żołnierze Armii Andersa, uczestnicy powstań śląskich i powstania warszawskiego, żołnierze z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił podczas uroczystości, że choć walka z sowietyzacją na pierwszym etapie została przegrana i Polska na lata stała się niewolnikiem reżimu komunistycznego, to czyny Żołnierzy Wyklętych stanowią o sile ducha niepodległościowego. "Dzisiejsze obchody są wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną za wolność. To jest dziedzictwo, które nam pozostawili i które zobowiązuje" - mówił Hreniak. Wieczorem we Wrocławiu odbędzie się również marsz pamięci organizowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.