PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień walki z ubóstwem w Kielcach

  • PAP    17 października 2011 - 18:04
Dzień walki z ubóstwem w Kielcach

Kilkadziesiąt osób spotkało się w poniedziałek w Kielcach przy Płycie Praw Człowieka w ramach obchodów międzynarodowego dnia walki z ubóstwem zorganizowanego przez ruch ATD Czwarty Świat.
Wśród zgromadzonych byli ludzie bezdomni, pracujący z nimi wolontariusze i pracownicy socjalni, młodzież, a także prezydent Kielc Wojciech Lubawski(zabierz głos/oceń prezydenta). Zapalono znicze i złożono kwiaty. Odczytano list napisany przez bezdomnego, który apelował do ludzi dobrej woli, aby byli wrażliwi na biedę. "Nie zatwardzajcie serc" - napisał.

Następnie zgromadzeni przeszli pod budynek dworca PKP, przy którym stoi krzyż poświęcony pamięci zmarłych bezdomnych. Odczytano nazwiska 11 osób, które w tym roku zmarły - jak powiedziała Anna Śleźnik z ATD - "byle gdzie, na ulicach i dworcach".

Wcześniej w ramach obchodów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyła się debata na temat roli wolontariatu w walce ubóstwem, a w hali dworca PKS z koncertem wystąpiła młodzież z klubów "Wolna Strefa". Na zakończenie uroczystości zaplanowano mszę w Schronisku św. Brata Alberta.

Płyta Praw Człowieka została odsłonięta na kieleckim deptaku, tuż przed wejściem do tunelu prowadzącego na dworzec PKP, w 2007 r. Jest repliką płyty poświęconej ofiarom głodu, przemocy i ubóstwa, którą odsłonięto w 1987 r. w Paryżu na placu Trocadero. Kielce, jako pierwsze miasto w Polsce, dołączyło do grona ponad 40 miast na całym świecie, w których znajduje się replika paryskiej płyty.

Międzynarodowy Ruch ATD "Czwarty Świat" powstał w 1957 roku we Francji z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego, syna polskiego emigranta i Hiszpanki, który wychował się w wielkiej nędzy, a potem pracował z ludźmi ulicy. Z inicjatywy ATD 17 października - na pamiątkę tego dnia w 1947 roku, gdy ogłoszono Deklarację Praw Człowieka - jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.

W Polsce Ruch ATD rozpoczął swoją działalność w 1998 roku w Kielcach, od spotkania wolontariuszy z bezdomnymi na dworcu PKP i w noclegowni. Od tego czasu trwają regularne spotkania i coroczne obchody 17 października. W 2002 r. przy dworcu PKP w Kielcach ustawiono krzyż upamiętniający zmarłych bezdomnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.