PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziki opanowały miasto

  • AZA    8 listopada 2010 - 17:07
Dziki opanowały miasto

W tym roku gdyńskie osiedla, zwłaszcza przyleśne, liczniej niż zwykle nawiedzane są przez dziki (Gdynia w prawie połowie pokryta jest przez lasy).
Aby ograniczyć liczbę zwierząt przedostających się na tereny zabudowane, podjęta została decyzja o utworzeniu trzech nowych odłowni: w Małym Kacku - w rejonie ul. Sieradzkiej i Łęczyckiej, w Orłowie - w okolicy ul. Adwokackiej i Potoku Kolibkowskiego oraz w okolicy Estakady Kwiatkowskiego. Uruchomione zostaną w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Przypomnijmy, że pierwszą odłownię Miasto uruchomiło w Kolibkach w 2002 r. Od tego czasu odłowiono 512 dzików. Działania Gdyni wspiera Nadleśnictwo Gdańsk, które dysponuje czterema swoimi odłowniami. Ponadto w celu obniżenia pogłowia tych zwierząt zwiększane są przydziały odstrzałów dla kół łowieckich mających swoje obwody w sąsiedztwie granic Gdyni.

Nie jest oczywiście możliwa ani pożądana całkowita likwidacja dzików z okolicznych lasów. Odstrzał lub usypianie dzików na terenach miejskich nie są dopuszczalne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Dziki nawiedzają gdyńskie osiedla, licząc na łatwy pokarm, a mieszkańcy często zachowują się bardzo niefrasobliwie traktując je jak atrakcję zoologiczną i dokarmiają, wykładając ziemniaki i chleb. Zdarzają się przypadki, gdy zwierzęta są karmione z ręki. Należy pamiętać, że dziki w mieście są intruzami: niszczą trawniki i pergole śmietnikowe, stanowią zagrożenie na drogach.

Aby ograniczyć, a w konsekwencji całkowicie zapobiec wizytom dzików na terenach miejskich, należy pamiętać o kilku zasadach:
- altany śmietnikowe powinny być dokładnie zamknięte;
- nie wolno również zostawiać resztek jedzenia na ulicy;

a w przypadku spotkania dzików na swojej drodze:
- w żadnym wypadku nie należy próbować ich karmić;
- nie wolno do nich podchodzić i drażnić;
- nie wolno puszczać psów luzem;
- należy zawiadomić Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdyni, dzwoniąc na bezpłatny numer 986! Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.