PARTNER PORTALU
 • BGK

E-przewodnik po muzeach dostosowanych do niepełnosprawnych

 • PAP    17 grudnia 2014 - 08:14

E-przewodnik po muzeach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych uruchomiło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie). W portalu "Muzea bez barier" znaleźć można ponad 300 placówek z Polski i Ukrainy.
Jak wyjaśniła dyrektor stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera, portal ma też służyć muzeom, które chcą wprowadzać rozwiązania umożliwiające osobom z różnymi dysfunkcjami korzystanie z przygotowanej oferty.

To pierwszy tego typu w Polsce i na Ukrainie e-przewodnik po muzeach dostępnych pod względem architektonicznym i edukacyjnym dla osób niepełnosprawnych, dostępny w językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Portal obejmuje 206 polskich i 105 ukraińskich muzeów.

Na portalu zamieszczono też opracowane na potrzeby projektu przez ekspertów specjalizujących się w poszczególnych niepełnosprawnościach innowacyjne programy edukacyjne; znaleźć tu także można scenariusze warsztatów zrealizowanych w stalowowolskim muzeum, czy informacje i opisy sprawdzonych w praktyce rozwiązań. Informacje te można pobrać ze strony.

"To doskonały wręcz informator dla edukatorów muzealnych. Znajdujące się na nim materiały zostały opracowane przez polskich i zagranicznych ekspertów. Znajdujące się tam programy edukacyjne wytyczają nowe kierunki edukacji muzealnej w zakresie obsługi gościa z niepełnosprawnością" - podkreśliła Mizera.

Na portalu dostępne są programy dla zwiedzających z niepełnosprawnością słuchową, wzrokową, intelektualną, a także pełne wersje elektroniczne materiałów z różnych szkoleń i konferencji, w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Umieszczono tam też informację o projekcie "Muzea bez barier", w ramach którego powstał portal muzeabezbarier.pl. Opisano również powołaną w ramach projektu Akademię, która kształci personel muzeów w obsłudze osób z niepełnosprawnością.

Projekt "Muzea bez barier. Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013" został opracowany z myślą o szerszym udostępnianiu sztuki i dziedzictwa narodowego osobom dotkniętym różnymi dysfunkcjami. Jego celem jest też zwiększenie liczby muzeów dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu odbyły się cykle szkoleń dla polskich i ukraińskich pracowników muzeów w zakresie udostępnienia wystaw osobom z niepełnosprawnościami, przeprowadzono specjalistyczne badania ankietowe, które pozwoliły określić potencjał polskich i ukraińskich muzeów w zakresie dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych.

O stalowowolskim projekcie "Muzea bez barier" powstał spot reklamowy i 10-minutowy film, który będzie emitowany w polskiej i ukraińskiej telewizji.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od lat podejmuje przedsięwzięcia mające na celu, jak najszersze udostępnianie oferty osobom z dysfunkcjami. Realizuje np. kompleksowy program edukacyjny skierowany do osób niepełnosprawnych "Dostępne Muzeum". W jego ramach: na dziedzińcu muzealnym stanęła "Galeria przez dotyk" z 24 rzeźbami przeznaczonymi do percepcji dotykowej; wewnątrz gmachu zlikwidowano bariery architektoniczne; zamontowano narzędzia i urządzenia, które pomagają osobom z dysfunkcją słuchu w odbiorze sztuki; zatrudniono tłumacza systemu języka migowego z doktoratem w zakresie sztuk plastycznych; powołano Radę ds. gości niepełnosprawnych, której celem jest konsultowanie projektów planowanych przez muzeum w myśl zasady: "Nic o nas bez nas".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.